10.04.2015, 13:35

Od czego zależy oprocentowanie lokat walutowych?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Od czego zależy oprocentowanie lokat walutowych?

Lokaty walutowe to depozyty zakładane w bankach funkcjonujących w Polsce, ale prowadzone w walucie obcej. Najbardziej popularne depozyty tego typu zakładane są w euro (EUR), dolarze amerykańskim (USD), funcie brytyjskim (GBP) lub franku szwajcarskim (CHF). Sprawdźmy, od czego zależy oprocentowanie lokat walutowych.

Lokaty walutowe funkcjonują podobnie do lokat w polskim złotym. Zysk z nich zależy jednak nie tylko od samego oprocentowania, ale i od kursu walutowego.

Powierzony bankowi na lokacie kapitał zostaje powiększony o odsetki zebrane przez okres trwania umowy. Stawki oprocentowania lokat w polskich złotych zależą w głównej mierze od wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, natomiast przy depozytach walutowych są uzależnione od stóp zagranicznych banków centralnych, np.: Rezerwy Federalnej - dolar, Banku Anglii - funt czy Europejskiego Banku Centralnego – euro.

Wielkości stóp procentowych ustalanych za granicą z reguły są niższe niż stopy obowiązujące w Polsce. Dla przykładu w tym samym czasie oprocentowanie lokaty walutowej w EUR na 12 miesięcy w jednym z polskich banków wynosi 0,8%, podczas gdy standardowa lokata złotówkowa posiada oprocentowanie wynoszące 2,2% w skali roku. 

Ryzyko kursowe

Dodatkowe ryzyko lokat walutowych to kurs walutowy, który jest bardzo zmienny, a jego wahania trudno przewidzieć. W przypadku, gdy złoty umocni się w stosunku do waluty, w której założyliśmy lokatę, możemy stracić cały zysk. Jednak jeśli założylibyśmy depozyt po niskim kursie obcej waluty, który w trakcie trwania lokaty by wzrósł, wtedy moglibyśmy sporo zarobić. Zyski lub stratę na lokatach walutowych trudno przewidzieć nawet w krótkim okresie czasu, ponieważ wartości te ciągle się zmieniają.

Koszt przewalutowania

Zakładając depozyt walutowy, musimy jeszcze wziąć pod uwagę spread, czyli różnicę między kursem kupna a kursem sprzedaży danej waluty. Jest to bardzo ważne, jeśli zakładamy lokatę walutową ze środków w złotych, wtedy dodatkowo musimy zapłacić za operację przewalutowania. Pamiętajmy również, że od zysku z lokaty walutowej, po przeliczeniu na złotówki, odprowadzany jest podatek w wysokości 19%, tzw. podatek Belki.

Przydatne dla kredytobiorców

Lokatę walutową warto złożyć, jeśli np. posiadamy kredyt hipoteczny w obcej walucie. W momencie osłabienia złotego względem waluty, w której mamy kredyt, rata naszego zobowiązania w złotówkach wzrośnie. Natomiast lokata walutowa w tej samej walucie, co kredyt, zrównoważy stratę wynikającą ze zmiany kursu walut. 

Warto także zakładać lokaty walutowe, jeśli często dokonujemy różnych transakcji w innej walucie. Pamiętajmy jednak, że inwestowanie w depozyty walutowe wiążę się z większym ryzykiem niż w przypadku lokat w złotówkach, m.in. przez zmienny kurs walutowy.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (10.04.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
895 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
bank BPS - NAJLEPSZY KREDYT HIPOTECZNY? 31.5.2016 9:01 przez:
wiktor

forum o kredytach

Forum o lokatach
Czy oprocentowanie lokat wreszcie urośnie 26.5.2015 8:37 przez:
Irek

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Od czego właściwie jestem ubezpieczona? 22.4.2016 20:25 przez:
Mela
Ubezpieczenie wychowawcy koloni. 23.3.2016 20:20 przez:
wazerka

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Sklep internetowy - ciuchland - warto? 4.4.2016 9:38 przez:
bradley

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Od czego zależny jest zasięg? 1.10.2014 15:55 przez:
Hrabi

forum gsm