14.01.2015, 14:16

Chcesz inwestować w złoto? Poznaj nasze porady

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Chcesz inwestować w złoto? Poznaj nasze porady

Inwestycja w złoto wydaje się być dobrym pomysłem, szczególnie w trudnych czasach. Tylko, jak zacząć i ile zysku może to przynieść?

Inwestowanie to dobry sposób na spożytkowanie nadwyżek finansowych. Obecnie może ono przybierać bardzo różne formy. Inwestowanie w dobra materialne poprzez ich fizyczny zakup i przechowywanie nie jest skomplikowane i nie stanowi wyzwania. Co innego, jeśli robimy to za pośrednictwem kogoś innego. Jak to wygląda w przypadku złota?

Kupowanie kruszcu

Złoto to dobra inwestycja. Najprostszy sposób inwestowania w nie to kupno sztabek złota, np. w PKO Banku Polskim. Możemy je przechowywać w domu w sejfie, ale niewiele osób takowy posiada, lub w sejfie bankowym, co dodatkowo kosztuje. Złoto wydaje się być bardzo rozsądnym sposobem lokowania nadwyżek finansowych, tym bardziej że w czasach kryzysu zwykle jego wartość rośnie.

Kupując sztabki samemu, mamy - po pierwsze - pewność tego, że zainwestowaliśmy w złoto (wiadomo, jak skończyło się inwestowanie w kruszec za pośrednictwem Amber Gold), a po drugie wiemy, gdzie w danej chwili się ono znajduje. Trochę inaczej wygląda sytuacja, gdy w złoto inwestujemy pośrednio.

Na co uważać, inwestując w fundusze?

W inwestowaniu pośrednim, czyli w formie usługi finansowej świadczonej przez fundusze inwestycyjne, drzemie wiele potencjalnych problemów. Jeśli mamy do dyspozycji np. usługę reklamowaną jako inwestycja w złoto, to należy sprawdzić, czy tak będzie w rzeczywistości.

Zaczynamy od zbadania tego, kto usługę oferuje oraz jak będzie wyglądać ta inwestycja. Kluczowy jest zakres zobowiązań naszego kontrahenta, a także ryzyko, jakie ponosimy. Do takiej inwestycji nie wolno przystępować bez identyfikacji potencjalnych przyczyn strat. Należy więc sprawdzić, kiedy i od czego zależy naszej wyjście na plus, a jakie sytuacje powodują, że wpłacone pieniądze możemy stracić. Dopiero dokładna analiza powyższych elementów pozwoli nam odpowiedzieć sobie samemu na pytanie, czy jesteśmy gotowi ponosić dane ryzyko.

Podsumowując, w złoto możemy inwestować bezpośrednio (kupując jego sztabki). Możemy to też robić pośrednio (z pomocą funduszy inwestycyjnych). W przypadku tego drugiego sposobu inwestycji należy dokładnie przeanalizować ofertę i ryzyka z nią związane po to, aby nie wpakować się w produkt, przez który więcej stracimy, niż zyskamy.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (14.01.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
898 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Czy opłcaca się oszczędzać na IKE? 10.3.2015 9:31 przez:
Davidas
1000 zł gdzie zainwestować? 4.8.2014 19:20 przez:
Polarnia
Likwidować książeczkę mieszkaniową czy nie? 21.6.2014 21:07 przez:
Pony
Czy można zarobić 10% miesi 31.5.2014 18:05 przez:
Francuzik

forum o lokatach