01.08.2014, 14:23

Zadbaj o przyszłość finansową dziecka

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Zadbaj o przyszłość finansową dziecka

Dzieci są największą wartością, dlatego rodzice powinni zadbać o przyszłość swoich pociech – również finansową. Jak zrobić to najlepiej?

Wychowanie dziecka wiąże się z dużymi kosztami finansowymi, dlatego warto już w momencie jego narodzin zabezpieczyć jego przyszłość finansową. Oczywiście nie musi się to wiązać z przekazaniem dużej sumy pieniędzy, zakupem mieszkania lub samochodu tuż po wejściu w dorosłość. Dzieci należy już od najmłodszych lat uczyć szacunku do pieniądza oraz powoli wprowadzać w świat finansów. Można zacząć od założenia konta bankowego dla dzieci, a później młodzieży.

Czy kredyt studenckito dobry pomysł?

Wielu rodziców nie stać na sfinansowanie studiów swoim dzieciom. Co wtedy? Na rynku są dostępne kredyty studenckie, które często nie są w stanie pokryć wszystkich wydatków związanych ze studiowaniem dziecka, poza tym nie warto narażać się na niepotrzebny stres związany ze spłatą kredytu. Dlatego rodzice powinni znacznie wcześniej pomyśleć o przyszłości dziecka i z dużym wyprzedzeniem zapewnić mu odpowiednie wsparcie finansowe podczas studiów, gdy będzie wchodzić w dorosłe życie. Banki mają w swojej ofercie różne produkty oszczędnościowe przeznaczone na ten cel.

Programy oszczędnościowe dla rodzin

PBSBank ma w swojej ofercie produkt specjalnie poświęcony rodzinie. PBS Rodzina jest rachunkiem oszczędnościowym o atrakcyjnym oprocentowaniu, dzięki  któremu można długoterminowo oszczędzać, przez co będzie można w przyszłości zapewnić swojemu dziecku finansowe wsparcie, gdy tego będzie najbardziej potrzebować. Gromadzenie kapitału na zapewnienie przyszłości swojego dziecka odbywa się nie tylko poprzez konta oszczędnościowe. Można również korzystać z  lokat bankowych, programów systematycznego oszczędzania lub polis z funduszami kapitałowymi. Minusem tych ostatnich produktów jest to, że ich beneficjentem może być tylko osoba dorosła.

Czym jest PSO?

Programy Systematycznego Oszczędzania to inwestycja, której minimalny okres trwania wynosi kilka lat. Inną propozycją jest inwestycja w ubezpieczenia na życie z kapitałowymi funduszami ubezpieczeniowymi, oferowanymi przez firmy ubezpieczeniowe.

Trzeba pamiętać, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, tymczasem konta oszczędnościowe, lokaty bankowe lub obligacje skarbowe nie są obarczone prawie żadnym ryzykiem, ponieważ kapitał na nich zgromadzony jest chroniony przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny i Skarb Państwa. Dlatego warto dobrze się zastanowić przed ulokowaniem pieniędzy, by ich po prostu nie stracić.

PSO jest dobrym sposobem na wyznaczenie sobie określonego celu i zabezpieczenia przyszłości dziecka, bowiem wszystko można z góry ustalić: jaka część składki zostanie przeznaczona na inwestycje, a ile na budowanie nienaruszalnego kapitału. Wszystko jednak zależy od doboru właściwego programu, dlatego warto skonsultować się z doradcą finansowym.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (01.08.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
999 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora