04.08.2014, 13:53

Oprocentowanie lokat 3-miesięcznych vs 6-miesięcznych

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Oprocentowanie lokat 3-miesięcznych vs 6-miesięcznych

Klienci rynku lokat bankowych często się zastanawiają, jak się ma oprocentowanie lokat 3-miesięcznych do oprocentowania produktów 6-miesięcznych. Czy da się zauważyć duże różnice w zyskach? Co jest bardziej opłacalne?

Od roku Rada Polityki Pieniężnej nie obniżyła stóp procentowych, a mimo tego rynek lokat bankowych nie jest zbyt atrakcyjny. Problem ten pogłębia się zwłaszcza teraz, gdy kryzys powoli odchodzi, można zaobserwować wzrost gospodarczy, a na rynki inwestycyjne powraca koniunktura. Nie od dziś wiadomo, że na lokatach bankowych nikt tak naprawdę dobrze nie zarobi. W czasach kryzysu lokaty zapewniały bezpieczeństwo zgromadzonych środków, a nawet niewielki zysk. Kryzys mija, a w kwestii omawianych produktów niewiele się zmienia. Jeżeli uda się znaleźć atrakcyjną ofertę, z reguły skierowana jest ona do nowych klientów i zazwyczaj można wówczas skorzystać jedynie z jednego takiego produktu. Przed podjęciem decyzji odnośnie do okresu trwania lokaty najlepiej sprawdzić oprocentowanie oraz warunki jakie ma do zaoferowania instytucja.

Lokaty długoterminowe, takie jak 12- czy 24-miesięczne raczej nie cieszą się zbyt dużą popularnością, ponieważ niewiele osób jest zainteresowanych zamrażaniem swoich pieniądze na tak długo. Wiadomo, że każde zerwanie umowy to utrata odsetek. I dlatego, aby się przed tym uchronić, klienci najczęściej sięgają po 3- lub 6-miesięczne produkty. Który z nich jest atrakcyjniejszy? Aby rozstrzygnąć, która z lokat okaże się lepszym rozwiązaniem, warto najpierw sprawdzić warunki poszczególnych produktów – oprocentowanie (stałe lub zmienne), czy lokata jest odnawialna i jak częsta jest kapitalizacja odsetek. Im częściej odbywa się dopisywanie odsetek do kapitału i dalsze procentowanie z dopisanymi odsetkami, tym lepiej.

Z badań wynika, że większość naszych rodaków oszczędza na krótkoterminowych lokatach, częściej na 3-miesiecznych niż 6-miesiecznych, chociaż nie brakuje chętnych również na te drugie. Z reguły oprocentowanie lokat 3-miesiecznych jest wyższe i często lokaty te są odnawialne, czyli można wydłużyć ich trwanie. Na przykład 3-miesieczna lokata Happy Idea Banku oprocentowana jest na 4,75 proc., a ulokować na niej można od 1tys. zł do 10 tys. zł, natomiast Lokata Mobilna Banku Millennium oprocentowana jest na 4,5 proc., zakładając wpłatę 1-10 tys. zł. Pamiętać jednak należy, że wysokie oprocentowanie depozytów 3-miesięcznych zwykle dostępne jest jedynie dla nowych klientów danego banku i zwykle mają dość restrykcyjne ograniczenia w zakresie maksymalnych wpłat.

Lokaty 6-miesięczne wiążą się już z niższymi zyskami w porównaniu do promocyjnych ofert lokat 3-meisięcznych. Potwierdza to przykład najatrakcyjniejszej na rynku 6-miesiecznej Lokaty BIZ-PRO BIZ Banku, która oprocentowana jest na 3,7 proc., ale za to maksymalna kwota depozytu nie została wyznaczona. Plasująca się na drugiej pozycji w rankingu najatrakcyjniejszych eLokata SK Banku wprawdzie również oprocentowana jest na 3,65 proc., ale minimalna kwota depozytu wynosi aż 3 tys. zł.

Przed wyborem konkretnej oferty należy zrobić rozeznanie, posiłkując się rankingami i porównywarkami depozytów, które z łatwością można znaleźć w Internecie.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (04.08.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
1000 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora