25.06.2014, 09:49

Patrz na (realne) oprocentowanie lokat

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Patrz na (realne) oprocentowanie lokat

Oprocentowanie lokat bankowych nie zaskakuje. Ostatnie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej utwierdza nas w przekonaniu, że na razie lepiej w tym względzie nie będzie.

Dużo mówi się o niskich stopach procentowych, niskim oprocentowaniu lokat i ogólnej sytuacji na rynku. Deponenci narzekają, a banki mają związane ręce. Czy jednak na pewno dzisiejsza sytuacja gospodarcza jest taka kiepska?

Oprocentowanie najlepszych depozytów waha się obecnie od 3,5 proc. do 4,5 proc. Czasy, kiedy zysk z lokat sięgał 10 proc., dawno za nami. Wygląda na to, że długo do nich nie powrócimy. Przy całej tej frustracji spowodowanej obecnymi depozytami zapominamy jednak o jednej ważnej kwestii: mianowicie o inflacji.

Realne oprocentowanie a inflacja

Cykl gospodarczy ma swoje określone fazy. Przy niskich stopach procentowych mamy do czynienia z niską inflacją. Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła ona w maju zaledwie 0,2 proc. w ujęciu rocznym. Idąc tym tropem, realne oprocentowanie depozytów bankowych zyskuje na wartości. Kiedy oprocentowanie lokaty rośnie, wzrasta również inflacja. Wielu ekonomistów przewiduje nawet deflację – pierwszy raz od 25 lat. Deflacja nie będzie duża, według szacunków ceny spadną o jakieś 0,2 proc. W związku z tak niską inflacją zysk z lokat jest w tym roku większy niż przed rokiem. Konsumenci zapominają jednak o tym fakcie, narzekając na niskie oprocentowanie depozytów.

Patrz na (realne) oprocentowanie lokat

Oczywiście, wybierając najlepszą lokatę, warto wybrać tę, która ma najwyższe oprocentowanie. Na co zwracać szczególną uwagę? Najważniejsze jest to, czy oprocentowanie jest stałe czy zmienne. Pamiętajmy także, że gdy lokujemy środki na kilka miesięcy, to oprocentowanie podawane jest zawsze w skali roku. Musimy podzielić oprocentowanie na miesiące oraz odjąć podatek Belki, który wynosi 19 proc. Wówczas możemy mówić o realnym oprocentowaniu depozytów.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (25.06.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
1000 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Czys stopy wreszcie wzrosną?! 1.10.2015 9:26 przez:
WitekGraba

forum o kredytach

Forum o lokatach
Czy oprocentowanie wreszcie wzrosnie? 19.2.2015 14:21 przez:
Janek

forum o lokatach

Forum finansowe dla firm
gdzie załatwić kredyt dla firmy? 30.10.2015 13:32 przez:
Tom-Nag

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Opinie o T-mobile. 15.2.2016 13:21 przez:
Róża

forum gsm