18.08.2014, 15:26

A może wakacje kredytowe od kredytu samochodowego?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

A może wakacje kredytowe od kredytu samochodowego?

Lato to czas wakacji i urlopów. Jeśli jednak obciążenie w postaci kredytu samochodowego jest zbyt duże, by pozwolić sobie na wymarzony wypoczynek, może warto skorzystać z wakacji kredytowych?

Z wakacji kredytowych nie można skorzystać w ramach każdej zaciągniętej pożyczki. Niejako trzeba pomyśleć już wcześniej o takiej możliwości i upewnić się, czy w wybranej ofercie banku znajduje się taka usługa. Niezbędna jest dokładna analiza przyszłego budżetu domowego i ocena, czy można pozwolić sobie na spłatę raty kredytu i urlop w wymarzonym miejscu. Często te dwie rzeczy wykluczają się wzajemnie. Można szukać odciążenia w postaci zawieszenia raty kredytowej.

Zawieszenie, nie anulowanie

Trzeba być świadomym, że wakacje kredytowe polegają tylko na zawieszeniu spłat kredytu przez dany okres. Nie spowodują jego całkowitego anulowania. Rozwiązanie jest dwufalowe. Bardziej atrakcyjne jest przedłużenie okresu wykonywania przelewów dla banku o liczbę miesięcy, podczas których skorzystano z wakacji. Nie można zapominać wtedy o dodatkowych odsetkach, które skrzętnie zostaną doliczone. Drugą możliwością jest zwiększenie pozostałych rat kredytu o brakującą spłatę. To z kolei może być bardziej optymalne w przypadku długich kredytów samochodowych, gdzie do spłaty pozostało jeszcze dużo pieniędzy. Wtedy doliczenie kilkudziesięciu złotych miesięcznie nie będzie aż takim obciążeniem.

Kredyty samochodowe

Kredyty samochodowe są dosyć specyficzne w swojej strukturze. Pożycza się pokaźną sumę pieniędzy od banku, ale na znacznie wyższy procent i krótszy okres niż w przypadku chociażby kredytów hipotecznych. W istocie nie poleca się korzystania w ogóle z wakacji kredytowych. Może się jednak zdarzyć, że okaże się to niezbędne. Wówczas należy się dowiedzieć, którą z opcji zawieszenia spłaty oferuje kredytujący bank. Często sposób zapłaty brakującej kwoty jest z góry ustalony. Jeśli jednak istnieje wybór, należy przeprowadzić dokładną analizę, czy bardziej opłacalne jest zapłacenie odsetek za dodatkowe kilka miesięcy, czy może doliczenie kilkudziesięciu złotych do każdej z rat?

Nie można również zapominać, że o chęci skorzystania z wakacji kredytowych należy poinformować bank z wyprzedzeniem, przynajmniej miesięcznym. Poleca się jeszcze szybciej, żeby uniknąć kłopotliwych rozczarowań, kiedy bank odmówi, gdyż instytucja nie musi się na to zgadzać. Wykluczone jest więc informowanie po fakcie albo bezpośrednio przed zapłatą raty, którą klient chciałby odroczyć.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (18.08.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
896 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt hipoteczny w ciąży 23.6.2017 20:08 przez:
smeg

forum o kredytach

Forum o lokatach
A może inwestycja w rubla? 11.3.2015 18:33 przez:
ElżbietaMaj

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Gdzie po najtańsze OC? 20.4.2016 10:21 przez:
Karakal

forum o ubezpieczeniach

Forum GSM
Telepolis - czy korzystacie? 15.5.2016 18:46 przez:
Ela34

forum gsm