11.10.2016, 16:23

Czym WIBID różni się od WIBOR-u?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 7.5     / 10 (oddano 2 głosów)

Czym WIBID różni się od WIBOR-u?

WIBOR, WIBID, stopy referencyjne... enigmatycznie brzmiących terminów finansowych, które pojawiają się zarówno w umowach pożyczek, jak i lokat, jest wiele. Dziś w prostych słowach wyjaśnimy Wam te kluczowe dla poprawnego zrozumienia najważniejszych rodzajów umów, jakie większości konsumentom przychodzi podpisywać z bankami.

WIBOR (skrótowiec od Warsaw Interbank Offer Rate) jest stawką referencyjną, która określa oprocentowanie, po jakim banki godzą się w danej chwili pożyczać pieniądze innych bankom na rynku warszawskim podczas fixingu. Warszawa jest przy tym jedynie miejscem dokonania transakcji. Fixing z kolei należy rozumieć jako działania, które prowadzą do ustalenia stawek referencyjnych WIBOR i WIBID, które będą obowiązywały na polskim rynku bankowym.

WIBID (skrótowiec od Warsaw Interbank Bid Rate) wyznacza tymczasem stopę procentową, po jakiej banki zgadzają się przyjmować depozyty.

Zarówno WIBOR, jak i WIBID są ustalane oddzielnie dla różnych okresów trwania tych pożyczek, np. jednodniowego, miesięcznego, trzymiesięcznego, półrocznego, rocznego.

WIBOR a rynek kredytowy

WIBOR jest stopą bazową kredytów udzielanych w polskim złotym. Wraz z marżą (która jest stałym elementem oprocentowania kredytów) tworzy nominalną stopę procentową dla umów kredytowych. W przypadku kredytów gotówkowych najczęściej stosuje się do tego celu WIBOR 3M, który jest aktualizowany co 3 miesiące. Oznacza to, że jeśli w tym czasie stopa ta wzrośnie lub zmaleje, zmiana zostanie uwzględniona w wysokości oprocentowania kredytu (nie dotyczy kredytów ze stałym oprocentowaniem), wpływając na zmianę wysokości bieżących rat. W przypadku kredytów hipotecznych stosuje się także WIBOR 6M i 12M.

WIBID a rynek depozytowy

Analogicznie do tego, jak WIBOR wpływa na oprocentowanie kredytów, tak WIBID jest stopą, na której banki opierają swoje oferty depozytowe. Oznacza to, że od wartości WIBID-u ustana jest oprocentowanie aktualnie proponowanych konsumentom i firmom lokat oraz kont oszczędnościowych.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (11.10.2016).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
1004 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora