08.12.2014, 12:51

Moja firma traci płynność - co robić?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Moja firma traci płynność - co robić?

Gdy przedsiębiorca widzi, że jego firma traci płynność finansową, musi zacząć szybko działać, żeby uniknąć najgorszego, tzn. bankructwa. Sprawdźmy, co można zrobić, gdy pojawią się kłopoty budżetowe w przedsiębiorstwie.

Płynność finansowa to istotny czynnik, który może decydować o istnieniu firmy na rynku. Jej utrata może być początkiem końca przedsiębiorstwa. Nie oznacza to jednak, że w takiej sytuacji przedsiębiorca jest bez szans na uratowanie swojego biznesu. Wręcz przeciwnie, potrzebne są szybkie, zdecydowane działania.

Zbadaj kondycję finansową firmy

Płynność finansowa jest podstawą funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. To właśnie kondycja finansów firmowych pozwala na rozwój biznesu i zdobywanie nowych rynków albo jest przyczyną upadku.

Płynność finansowa to, tak możliwość firmy do regulowania swoich zobowiązań finansowych. Do jej utraty może przyczynić się wiele czynników, począwszy od złego zarządzania przedsiębiorstwem po problem ze ściąganiem należności od klientów i kontrahentów. Szczególnie często spotykana jest niestety ta druga sytuacja. Zatory płatnicze doprowadziły do ruiny niejedną firmę. Zasada jest w tym przypadku prosta i bezlitosna. Jeśli ktoś nam nie zapłaci, my nie zapłacimy komuś innemu, bo nie mamy na to środków.

Jednak, gdy firma zaczyna mieć kłopoty z regulowaniem swoich zobowiązań, warto natychmiast podjąć odpowiednie działania. Rozwiązań jest kilka. To, które wybierzemy, musi zależeć od dokładnej analizy możliwości naszej firmy.

Podejmij działania ratunkowe

Istotne jest szybkie rozpoznanie problemu, gdy kondycja firmy nie jest jeszcze beznadziejna. Mamy wówczas więcej instrumentów do wykorzystania, by zapobiec bankructwu.

Gdy problemy pojawiają się z powodu nieuregulowanych przez kontrahentów faktur, możemy zdecydować się na procedurę windykacyjną. W takim wypadku można również skorzystać z instrumentów prawnych wynikających z ustawy o VAT (kredyt na VAT) i szybciej uzyskać zwrot podatku od wystawionej, ale nieopłaconej faktury

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z zewnętrznych instrumentów finansowania, jak kredyty obrotowe, leasing czy faktoring.

Warto również pomyśleć o redukcji kosztów (również - niestety - zatrudnienia) i renegocjowaniu umów handlowych. Ważne, by już przy pierwszych symptomach kłopotów przeanalizować strukturę aktywów obrotowych i podjąć niezbędne kroki do efektywnego gospodarowania zapasami i posiadanymi zasobami finansowymi. 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (08.12.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
895 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt hipoteczny a praca za granicą. 25.5.2016 19:03 przez:
dawidS
działalność gospodarcza a mdm? 22.9.2015 12:00 przez:
gfilip

forum o kredytach

Forum finansowe dla firm
Jaki faktoring gdy mam zaległości? 18.11.2015 8:03 przez:
eryk-tra
Gdzie najłatwiej dostanę kredyt? 24.3.2015 19:19 przez:
hubertus
Jak szybko rozwinąć własną firmę 18.5.2014 21:58 przez:
Morfee

forum finansowe dla firm