07.11.2014, 09:28

Odsetki od kredytu na firmę a koszt uzyskania przychodów

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Odsetki od kredytu na firmę a koszt uzyskania przychodów

Środki zgromadzone na rachunku firmowym mogą być niewystarczające dla pokrycia bieżących wydatków i inwestycji. Finansowanie działalności gospodarczej wymaga więc w niektórych przypadkach skorzystania z kredytów.

Do finansowania działalności firmy dobrze sprawdzają się kredyty różnego typu. Przedsiębiorcy mają możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kosztów związanych ze spłatą firmowych pożyczek. Warto wiedzieć, jak z tej możliwości skorzystać.

Jedynym, co można zaliczyć w koszt uzyskania przychodu, są odsetki od kredytu i inne koszty bankowe związane z udzielonym kredytem. Sama kapitałowa część raty to zwrot pobranej od banku kwoty. Suma ta nie podlega możliwości zaliczenia w koszty prowadzonej działalności.

Odsetki od kredytu mogą być zaliczone w koszty uzyskania przychodu pod warunkiem, że kredyt został spożytkowany na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Gdy zaciągnięty został kredyt na warunkach standardowych, dla osób fizycznych, a jego część została użyta na potrzeby finansowania działalności gospodarczej, kosztem uzyskania przychodu jest proporcjonalnie obliczona kwota odsetek i pozostałych kosztów bankowych. Bardzo istotne jest to, by przedsiębiorca mógł udokumentować fakt spożytkowania konkretnej kwoty z pożyczki na cele działalności firmowej. Wówczas w razie kontroli podatkowej uniknie nieporozumień i kłopotów.

W zależności od tego, na jaki cel został zaciągnięty kredyt firmowy, odsetki wlicza się do kosztów prowadzonej działalności w różnym terminie.  Inaczej postępuje się w wypadku kredytów na bieżące cele gospodarcze, inaczej w przypadku zakupu środków trwałych. Przy kredytach, które nie są przeznaczone na inwestycje, decydująca jest data zapłaty odsetek. To w tym okresie można zaliczyć je do kosztów prowadzonej działalności.

Wszelkie wątpliwości co do wliczania odsetek od kredytu firmowego do kosztów uzyskania przychodów dobrze jest przeanalizować z doradcą finansowym. Czasami, w przypadku większych niejasności i zawiłych sytuacji, warto wystąpić z prośbą o indywidualną interpretację przepisów we właściwym urzędzie skarbowym.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (07.11.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Ujemne odsetki od lokaty 9.2.2015 15:03 przez:
Karol Wilczko
Jaka lokata na 2000 złotych dla córki? 17.12.2015 8:39 przez:
BartStec
lokata - okres kapitalizacji 5.8.2014 15:39 przez:
kleopatra

forum o lokatach