06.10.2014, 14:39

Z których zabezpieczeń bankowych kredytów korzystać może firma?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Z których zabezpieczeń bankowych kredytów korzystać może firma?

Podczas zaciągania bankowych kredytów jednym z ważniejszych elementów jest ustanowienie odpowiednich zabezpieczeń. Jaką postać mogą one przyjąć w przypadku firm?

Nie każdy, a wręcz mało kto, zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie dla warunków kredytu ma zastosowane zabezpieczenie. Najlepszym tego przykładem jest różnica w oprocentowaniu słabo zabezpieczonych pożyczek gotówkowych i solidnie zabezpieczonych kredytów hipotecznych, które gwarantują największą ochronę kredytodawcy. To właśnie zabezpieczenie sprawia, że oprocentowanie spada z kilkunastu do zaledwie kilku punktów procentowych.

Zabezpieczenie kredytów dotyczy zarówno produktów dla klientów indywidualnych, jak i firm starających się o wsparcie finansowe ze strony banku. Najczęściej spotykanym rodzajem zabezpieczeń są ubezpieczenia, jednak nie stanowią należytej ochrony kapitału pożyczanego. Z tego względu przy kredytach wysokokwotowych stosuje się również weksle i hipotekę. W pierwszym przypadku mówimy o pisemnym zobowiązaniu wystawcy do opłacenia w określonym terminie danej sumy pieniężnej. Weksle zabezpieczają przyszłą wierzytelność i pełnią rolę kaucji. Hipoteka z kolei stosowana jest głównie przy kredytach inwestycyjnych i hipotecznych, które opiewają na wysokie kwoty i wymagają solidnego zabezpieczenia, na wypadek problemów ze spłatą rat. Hipoteka obciąża nieruchomość znajdującą się w posiadaniu kredytobiorcy i stanowi pierwszy krok do odzyskania ewentualnego długu.

Niemal zawsze stosowane jest podpisywanie bankowego tytułu egzekucyjnego, czyli dokumentu określającego kroki, jakie zostaną wykonane przez bank, w celu wyegzekwowania należności. Mówimy tutaj zarówno o terminach podjęcia ewentualnych działań przez bank, jak i o kwotach, które mogą zostać zażądane w przypadku pojawienia się zaległości. Z punktu widzenia banku jest to najprostsza i najszybsza droga do przeprowadzenia postępowania sądowego i egzekucji komorniczej, a więc do odzyskania pieniędzy.

Wśród innych form zabezpieczeń spłaty kredytu wymienić można też: zastaw, poręczenie, gwarancję bankową, przewłaszczenie na zabezpieczenie i blokadę środków pieniężnych na rachunku bankowym. Na wybór odpowiedniego zabezpieczenia wpływ ma pożyczana kwota i czynniki takie jak okres kredytowania czy sytuacja majątkowa firmy. Pozostałe kwestie to status prawny kredytobiorcy i cechy zabezpieczenia, które wynikają z przepisów prawnych. Bank z pewnością weźmie też pod uwagę nakład pracy, jaki będzie się wiązał z samym ustanowieniem zabezpieczenia.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (06.10.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
873 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Maxi Bank Pocztowy - czy są lepsze lokaty? 16.5.2016 11:16 przez:
janina m79
Lokata w skok 7.5.2015 13:16 przez:
pitarek

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie Opiekun Rodziny BZWBK/ AVIVA 9.2.2016 19:15 przez:
lucyna zajac

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Dotacje na e-biznes 18.5.2014 22:22 przez:
Malessa

forum finansowe dla firm

Forum GSM
4,2 tys. skarg na firmy telekomunikacyjne 5.8.2015 9:09 przez:
Piotr

forum gsm