02.01.2018, 19:05

Od 1 stycznia można już zameldować się przez ePUAP

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8.5     / 10 (oddano 2 głosów)

Od 1 stycznia można już zameldować się przez ePUAP

Od 1 stycznia 2018 roku można już zameldować się przez Internet. Wczoraj weszła w życie nowelizacja ustawy o ewidencji ludności, modyfikująca przepisy o obowiązku meldunkowym i nadawaniu numeru PESEL obcokrajowcom.

Choć do szumnie zapowiadanego w ubiegłym roku zniesienia obowiązku meldunkowego ostatecznie nie doszło, to ustawodawca przynajmniej ułatwił Polakom zmianę miejsca zameldowania. Konieczność osobistego fatygowania się do urzędu gminy odchodzi do lamusa. Teraz sprawy urzędowe związane z zameldowaniem lub przemeldowaniem załatwimy elektronicznie. Wystarczy złożyć stosowny formularz przez ePUAP (do tego niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego, który również można założyć elektronicznie – za pomocą bankowości internetowej).

Zobacz krok po kroku, jak zameldować siebie lub inną osobę przez Internet

Choć do przyjęcia formularza wymagane jest dostarczenie elektronicznej wersji dokumentu potwierdzającego prawo własności nieruchomości osoby, która w mieszkaniu chce zameldować siebie lub osobę trzecią, to ustawa zezwala na załączenie skanu tego dokumentu.

Usługa elektronicznego meldunku jest bezpłatna, podobnie jak uzyskanie zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały, z kolei w przypadku pobytu czasowego będzie wymagane wniesienie opłaty za zaświadczenie w kwocie 17 zł. O wydanie zaświadczenia również można zawnioskować on-line (już na etapie uzupełniania formularza meldunkowego).

MSWiA: meldunek jest niezbędny

Decyzję o utrzymaniu obowiązku meldunkowego MSWiA motywowało koniecznością zapewnienia prawidłowego funkcjonowania administracji publicznej, zwłaszcza w zakresie organizacji głosowań w wyborach, ale również zarządzania wypłatami emerytur, rent, świadczeń z opieki społecznej i ubezpieczeń społecznych.

Jak możemy wyczytać z uzasadnienia do ustawy, informacje o liczbie i strukturze mieszkańców pełnią także kluczową rolę we właściwym planowaniu liczby żłobków, przedszkoli i szkół w poszczególnych regionach kraju. Od liczby mieszkańców miast zależy również liczba radnych.

PESEL dla każdego cudzoziemca

Nowa ustawa o ewidencji ludności porządkuje niektóre przepisy dotyczące nadawania numeru PESEL obcokrajowcom. Od nowego roku PESEL będzie nadawany wszystkim cudzoziemcom, którzy meldują się w Polsce na pobyt stały lub czasowy. Zbierane w ten sposób dane mają pomóc w gromadzeniu informacji o wszystkich obcokrajowcach zamieszkujących terytorium Polski, niezależnie od czasu ich pobytu.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (02.01.2018).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
885 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt hipoteczny na remont budynku. 14.8.2017 12:14 przez:
MrCluster
Zaświadczenie o zatrudnieniu- problem 28.7.2017 7:20 przez:
ThazoR

forum o kredytach

Forum o lokatach
Comperia Bonus 6 3.6.2016 12:17 przez:
Bonsu

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Czy cena ubezpieczenia OC od 1 kwietnia wzrośnie 26.3.2015 9:14 przez:
Cezary
UnŻ - 73 lata? 21.1.2016 14:02 przez:
Robert Sierant,

forum o ubezpieczeniach