11.02.2016, 09:03

PKO BP: jak anulować przelew?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 5.1     / 10 (oddano 11 głosów)

PKO BP: jak anulować przelew?

Dzięki przelewom zlecanym przez bankowość elektroniczną można w szybki sposób zapłacić za usługi, towar kupiony w sklepie internetowym czy też opłacać rachunki. Co jednak będzie, gdy z pośpiechu wyślemy pieniądze na niewłaściwe konto? Jak anulować błędny przelew w PKO BP?

Polecenie przelewu to bardzo popularna forma rozliczenia bezgotówkowego, w ramach której bank, na wniosek właściciela rachunku, zobowiązuje się przelać określone środki z jego konta na inny rachunek w tym samym bądź innym banku. Rozliczenie bezgotówkowe oznacza, że cały proces przelewu jest wykonywany elektronicznie, czyli bez fizycznego użycia banknotów i monet. Z polecenia przelewu mogą korzystać osoby fizyczne oraz firmy posiadające konto bankowe.

Przelewy a system Elixir

Wszystkie banki w Polsce obsługują przelewy w systemie międzybankowym Elixir. System ten jest oparty na teletransmisji danych i funkcjonuje w ramach Krajowej Izby Rozliczeniowej. Jego zadaniem jest wymiana komunikatów o zleceniach płatniczych pomiędzy bankami. Informacje o przelewach wychodzących i przychodzących są przesyłane pomiędzy bankami w trzech sesjach, od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni wolnych od pracy. Dokładne godziny tych sesji są stałe dla systemu Elixir, jednak godziny księgowania środków na kontach odbiorców różnią się dla poszczególnych banków.

Sprawdź też: Przelew na numer telefonu - jak to działa?

Godziny księgowanie przelewów w PKO BP

W PKO BP przelewy wychodzące są realizowane w następujących sesjach:

  • I sesja – godzina 08:00,
  • II sesja – godzina 11:45,
  • III sesja – godzina 14:30.

Natomiast przelewy przychodzące w PKO BP są księgowane w godzinach:

  • I sesja – od 11:30
  • II sesja – od 15:10
  • III sesja – od 17:30.

Anulowanie przelewu w PKO BP

Anulowanie przelewu jest możliwe, jednak zrealizowanie takiej czynności zależy od czasu zarejestrowania i momentu decyzji o cofnięciu przelewu. W sytuacji, gdy decydujemy o anulowaniu przelewu krótko po jego zleceniu, tzn. gdy nie został jeszcze utworzony plik do wysłania w systemie Elixir, wycofać przelew można w placówce banku. Anulowanie transakcji jest możliwe tylko w oddziale banku prowadzącego rachunek, z którego zlecono przelew.

Sprawdź też: Przelewy przez Internet: uwaga na ryzyko podmiany numeru konta

Składanie reklamacji

W przypadku, gdy przelew, który chcemy anulować, został już wysłany do systemu Elixir, wtedy jedyną drogą do odzyskania pieniędzy jest złożenie reklamacji do banku odbiorcy przelewu. Po otrzymaniu wniosku o wstrzymanie przelewu bank beneficjenta podejmuje decyzję o uznaniu reklamacji. Gdy bank uzna prośbę zleceniodawcy przelewu, wtedy rachunek odbiorcy zostanie obciążony, a na konto zleceniodawcy nastąpi zwrot przelanej kwoty.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (11.02.2016).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
1002 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Najnowsze