18.07.2014, 14:07

Ile kosztuje konto walutowe?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 6     / 10 (oddano 1 głosów)

Ile kosztuje konto walutowe?

Konto walutowe służy do przeprowadzania rozliczeń w innej walucie niż złotówki. Większość banków umożliwia założenie takiego rachunku w następujących walutach: euro, dolar amerykański, funt brytyjski oraz frank szwajcarski. Czy tego typu konta są darmowe?

Konto prowadzone w obcej walucie jest obecnie standardową usługą banków. Samo założenie rachunku walutowego nie wymaga od klienta spełnienia skomplikowanych procedur. W wielu bankach można założyć konto walutowe przez Internet. W zależności od instytucji finansowej konto walutowe może być bezpłatne, ale niekoniecznie. Jedynie rachunki walutowe zakładane do kredytów hipotecznych muszą być bezpłatne, bowiem taka zasada wynika z ustawy antyspreadowej.

Opłaty za konto a karta debetowa

Najczęściej banki nie wymagają opłat za konto walutowe. Przykładem jest Meritum Bank, który nie pobiera prowizji za użytkowanie konta w euro i karty debetowej do tegoż rachunku. W Alior Banku opłata za kartę debetową do konta walutowego wynosi 5 zł. Karta to oczywiście narzędzie opcjonalne, jednakże przydaje się chociażby w trakcie podróży. Kwestia wypłat środków z bankomatów zależy od banku. W wielu przypadkach jednak pozostają darmowe.

Koszt przelewów walutowych

W zakresie przelewów sprawa opłat staje się poważniejsza. Jeśli klient planuje dokonanie przelewu walutowego, powinien wcześniej zapytać o jego koszt. Przelewy w obcej walucie są bowiem zdecydowanie droższe niż tradycyjne. Cena osiąga nawet kilkaset złotych za przelew SEPA. Przelewy walutowe w obrębie Unii Europejskiej nie są tak drogie, to koszt rzędu kilkunastu złotych. Konto walutowe służy jednak wielu osobom także do samego przetrzymywania gotówki. W takich okolicznościach euro lub franki mogą czekać na lepsze dni pod względem kursu, wówczas lepiej jednak wybrać dobrze oprocentowaną lokatę.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (18.07.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
881 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Ile kosztuje korzystanie z pośredników kredytowych? 26.2.2016 16:05 przez:
ymcm

forum o kredytach

Forum o lokatach
Ile kosztuje eMakler w mbanku? 14.12.2015 15:24 przez:
marius

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ile kosztuje ubezpieczenie roweru? 6.9.2015 21:21 przez:
candyq

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Ile kosztuje księgowa? 4.5.2016 21:16 przez:
magda25
Ile kosztuje dobra strona internetowa? 18.11.2015 13:15 przez:
mirella

forum finansowe dla firm