15.07.2014, 15:38

Kto może płacić kartą NFC?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 2 głosów)

Kto może płacić kartą NFC?

Klienci banków poszukują coraz to wygodniejszych rozwiązań, umożliwiających między innymi dokonywanie szybkich płatności za zakupy. Taką możliwość dają między innymi płatności NFC, ale korzystać z nich nie może każdy.

W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszą się płatności zbliżeniowe. Jest to wygodna metoda płatności, która nie wymaga wpisywania kodu PIN (przy płatnościach do wysokości 50 zł) i pozwala na zatwierdzenie transakcji dosłownie w ciągu maksymalnie kilku sekund. Niestety, korzystanie z płatności zbliżeniowych w dalszym ciągu wymaga posiadania przy sobie karty płatniczej z odpowiednią funkcją. Jeśli zależy nam na tym, aby wychodzić z domu bez portfela, z pewnością zainteresuje nas też płatność NFC.

NFC to technologia komunikacji bliskiego zasięgu wykorzystywana przede wszystkim w nowoczesnych smartfonach. Za jej pomocą można komunikować się z innymi urządzeniami pod warunkiem, że znajdują się w one w odpowiedniej odległości, tzn. nie więcej niż 20 centymetrów. Początkowo sektor bankowy nie przejawiał zainteresowania tą technologią, jednak wraz z rosnącymi oczekiwaniami klientów rozpoczęto pracę nad wprowadzeniem płatności zbliżeniowych za pomocą smartfonów.

Jeśli interesuje nas takie rozwiązanie, przede wszystkim powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni model smartfona. Niestety nie wszystkie urządzenia dostępne na rynku wykorzystują ten standard połączeń bezprzewodowych. Choć technologię tę można spotkać w większości topowych smartfonów, to urządzenia budżetowe są w nie wyposażone niezwykle rzadko. Przed zakupem telefonu warto upewnić się, czy obsługuje on NFC.

Kolejnym krokiem jest zwrócenie się do banku, który współpracuje z naszym operatorem (a taką usługę oferuje w Polsce jedynie T-mobile), w celu wydania odpowiedniej karty SIM NFC. Następnie należy aktywować odpowiednią usługę w banku, co jest w wielu przypadkach możliwe poprzez usługę bankowości internetowej. Jeśli chcemy sprawdzić, czy możemy skorzystać z płatności NFC, w procesie składania wniosku wystarczy podać swój numer telefonu, a bank zweryfikuje możliwość skorzystania z usługi.

Karty NFC mogą być wydawane jako kardy debetowe i karty kredytowe. Wszelkie dodatkowe informacje, takie jak opłaty związane z wydaniem karty i korzystaniem z usługi najlepiej wyjaśni przedstawiciel banku, gdyż w zależności od instytucji, warunki korzystania z usługi mogą się różnić.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (15.07.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
897 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Dla kogo darmowy kredyt w Noble banku? 28.12.2015 13:18 przez:
Jędrula
BIK wykreślenie 5.3.2015 15:54 przez:
zwall
Kredyt studencki 2.7.2014 8:49 przez:
Greg

forum o kredytach