Co w bankach piszczy, czyli cotygodniowy przegląd newsów

2014-05-23 11:50:00

Jak co tydzień, Comperia.pl przygląda się ofertom banków – jakie nowości pojawiły się tym razem? Oto kilka (subiektywnie) najciekawszych newsów.

Na początek informacja dotycząca kolejnego połączenia banków: do KNF został złożony wniosek o zgodę na połączenie PKO Banku Polskiego i Nordea Banku Polska. Integracja obu podmiotów trwa już od jakiegoś czasu – do tej pory PKO BP przejął aktywa Nordea, nastąpiło także przekształcenie spółki ubezpieczeniowej przejętego podmiotu, Nordea TUnŻ w odrębną spółkę PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń, należącą do grupy kapitałowej PKO BP.

Wśród nowości produktowych warto wspomnieć o ciekawym rozwiązaniu, jakie wprowadził Meritum Bank. Od teraz jego klienci mogą korzystać z komend głosowych obsługując bankowość mobilną. Aplikacja została zaprojektowana tak, by rozróżniać jak najwięcej komend, również tych wydawanych językiem potocznym, a do tego zapewnić bezpieczeństwo wrażliwych danych. Z tego względu, na część komend zareaguje ona odpowiadając również głosem, na inne wyświetlając informacje na ekranie lub uruchamiając żądaną funkcję.

Lokaty, struktury, fundusze…

Nowa oferta depozytowa czeka na klientów Plus Banku. Mają oni do dyspozycji Lokatę Mobilną, zakładaną wyłącznie przez aplikację mobilną: na 3 miesiące z oprocentowaniem 3,35 proc. lub na 12 miesięcy z oprocentowaniem 3,6 proc. Inna propozycja to 6 miesięczna lokata z oprocentowaniem 3,55 proc., bez konieczności zakładania konta. Warto pamiętać, że zakładając dowolną lokatę w Plus Bank można teraz odebrać Paszport Korzyści uprawniający do korzystania z programu lojalnościowego tego banku.

Bank BPH proponuje natomiast 18-miesięczną inwestycję w formie strukturyzowanych certyfikatów depozytowych powiązanych z indeksem Hang Seng, który obejmuje 50 wiodących spółek notowanych na giełdzie w Hongkongu. Potencjalny możliwy do osiągnięcia zysk nie został ograniczony. Będzie on zależał od wzrostu wartości indeksu, liczonego jako uśredniona stopa zwrotu (na podstawie poziomu początkowego i obserwacji po 6,12 i 18 miesiącach trwania inwestycji), pomnożona przez współczynnik partycypacji. Produkt zapewnia 100 proc. ochronę kapitału w dacie zapadalności. Minimalna kwota inwestycji to 3000 zł, a opłata subskrypcyjna wyniesie do 1 proc. Zapisy trwają do 13 czerwca.

Portfel produktów inwestycyjnych rozszerzyły ostatnio dwa banki BGŻ i mBank. Pierwszy z nich wprowadził do oferty BGŻ Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty, stworzony we współpracy z Ipopema TFI. Do grona towarzystw oferujących swoje fundusze w mBanku dołączyły natomiast Altus TFI, Aviva TFI, oferujące łącznie 18 nowych funduszy. Również współpracujące już z mBankiem Ipopema TFI i Skarbiec TFI proponują 6 nowych funduszy.

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam