27.04.2009

Ranking lokat: Czy banki wprowadzają klientów w błąd?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Czy można mieć pretensje do banków, że z reklam lokat nie dowiemy się wszystkiego o produkcie? Co pewien czas w mediach można usłyszeć, że banki wprowadzają klientów w błąd. To zbyt odważne i nie do końca prawdziwe stwierdzenie. Lepszym określeniem byłoby: banki w reklamie nie informują wprost o wszystkich aspektach oferty.

Nie informują, bo zazwyczaj kilkudziesięciosekundowy spot reklamy po prostu na to nie pozwala. Kampania reklamowa kosztuje grube pieniądze i trudno się dziwić, że krótki spot nie jest streszczeniem regulaminu i przede wszystkim odwołuje się do naszych emocji. Taka jest w końcu rola reklamy. Te same zasady powinny dotyczyć promocji proszku do prania, usług telekomunikacyjnych czy właśnie produktów finansowych.

To prawda, że coraz częściej przy eksponowanym, najbardziej atrakcyjnym elemencie produktu pojawiają się gwiazdki. Na przykład Millennium na 3-miesięcznej lokacie oferuje aż 8 proc. Tyle w rzeczywistości można zarobić, ale pod warunkiem skorzystania z co najmniej czterech dodatkowych produktów banku. Oprocentowanie lokaty Szczerozłotowej w Banku BGŻ wynosi 5,25 proc. Taki depozyt można założyć, jeżeli połowa środków na lokatę pochodzić będzie z innych źródeł niż pieniądze już zdeponowane w banku. Miesięczna lokata Turbo w Citi Handlowy da aż 18 proc. w skali roku, ale pod warunkiem, że kartą płatniczą zrobimy zakupy o wartości 7 tys. zł.

Podobne przykłady można mnożyć. W wielu bankach założenie lokaty wiąże się z koniecznością posiadania lub założenia rachunku. Niektóre banki wyższymi odsetkami nagradzają osoby, które namówią znajomych do korzystania z usług banku.

Prędzej czy później klient pozna szczegóły oferty. Na przykład skuszony wysokim oprocentowaniem przyniesie do banku 500 zł z myślą o świetnej lokacie kapitału. I tu dowie się, że wysokie odsetki owszem bank wypłaci, ale przy wpłacie co najmniej 50 tys. zł. Nie wgłębienie się w szczegóły oferty w tym przypadku kosztować będzie stratę czasu. 

Może więc zamiast narzekać na banki, które raczej nie zmienią sposobu reklamowania swoich produktów, powinniśmy przyzwyczaić się do tego, że z dużym prawdopodobieństwem gdzieś kryje się gwiazdka. Decyzji o założeniu lokaty nie musimy przecież podejmować błyskawicznie. Zawsze szczegóły produktu można sprawdzić, choćby na bankowej infolinii. Warto uzbroić się w podstawowy zestaw pytań: czy założenie lokaty wymaga skorzystania z innego produktu? Jaka jest minimalna kwota lokaty i przy jakiej wpłacie zarobimy tyle, ile bank obiecuje w reklamie? Jaka jest maksymalna wartość depozytu? Jakie są konsekwencje zerwania lokaty? Do kiedy obowiązują promocyjne warunki?

 

Ranking lokat terminowych (wpłata 5 tys. zł)


Lokaty 1-miesięczne

Bank

Nazwa lokaty

Odsetki netto

Oprocentowanie

Eurobank

Lokata - stałe oprocentowanie

20,25 zł

6 proc.

AIG Bank

Lokata Zysk +

18,39 zł

5,45 proc.

Raiffeisen Bank

Lokata Rewolucyjna

17,89 zł

5,3 proc.

Toyota Bank

Lokata - stałe oprocentowanie

17,72 zł

5,25 proc.

Fortis Bank

e-Lokata

16,88 zł

5 proc.

Bank Pocztowy

Lokata internetowa

16,88 zł

5 proc.

Pełny ranking lokat 1-miesięcznych

 

Lokaty 3-miesięczne

Bank

Nazwa lokaty

Odsetki netto

Oprocentowanie

Millennium

Lokata Premia*

81,00 zł

8 proc.

AIG Bank

Lokata Direct + (w Centrum Telefonicznym)

66,83 zł

6,6 proc.

Getin Bank

Lokata z kontem (dla posiadaczy ROR e-GETIN) - oprocentowanie stałe

65,81 zł

6,5 proc.

Allianz Bank

Allianz lokata

65,81 zł

6,5 proc.

AIG Bank

Lokata Direct + (lokata terminowa)

65,81 zł

6,5 proc.

AIG Bank

Lokata Zysk +

65,81 zł

6,5 proc.

Pełny ranking lokat 3-miesięcznych

*Oprocentowanie jest uzależnione od ilości produktów/usług, z których aktywnie korzysta klient. Oprocentowanie bazowe wynosi 4 proc. w przypadku nie spełnienia żadnego warunku.

 

Lokaty 12-miesięczne

Bank

Nazwa lokaty

Odsetki netto

Oprocentowanie

Getin Bank

Polisa lokacyjna 'Pewne Oszczędzanie'

283,50 zł

7 proc.

DnB Nord

Polisa lokacyjna NORD fortjene

283,50 zł

7 proc.

Noble Bank

Lokata - stałe oprocentowanie

283,50 zł

7 proc.

Open Finance

Lokata internetowa Noble Bank dla Open Finance

283,50 zł

7 proc.

Lukas Bank

Polisa lokacyjna "Antidotum PRO na podatek"

275,40 zł

6,8 proc.

Pełny ranking lokat 12-miesięcznych

 

Maciej Bednarek
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (27.04.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2770 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora