28.09.2012, 13:57

Ranking lokat bankowych - wrzesień 2012

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Niedawno w mediach pojawiła się informacja o rekordowych oszczędnościach Polaków. Jak podaje portal biznes.onet.pl, na koniec czerwca 2012 roku oszczędności zgromadzone przez gospodarstwa domowe osiągnęły wartość 1 bln zł. To najwyższy poziom w historii.

Polacy uwielbiają lokaty

Spośród wielu dostępnych sposobów inwestowania, Polacy nadal najchętniej wybierają tradycyjne lokaty bankowe. Na depozytach ulokowana jest prawie połowa wszystkich naszych oszczędności. Zmieniły się za to preferencje inwestorów co do rodzaju lokaty.

Ostatnio długoterminowe…

Z danych porównywarki finansowej Comperia.pl wynika, że jeszcze w grudniu 2011 roku 20 proc. użytkowników portalu było zainteresowana lokatami 3 miesięcznymi, a zaledwie 29 proc. rocznymi. Teraz proporcje wyglądają inaczej – we wrześniu 10 proc. klientów szukało lokat na 3 miesiące, a aż 42 proc. rocznych.

Perspektywa zmiany stóp procentowych sprawia, że coraz częściej decydujemy się na depozyty z dłuższym terminem zapadalności. Wybierając ten typ lokaty, mamy gwarancję, że przez rok nasze pieniądze będą przynosić wysokie zyski. W przypadku lokat krótkoterminowych tej gwarancji nie mamy, ponieważ, jednocześnie ze spadkiem stóp procentowych, banki zaczną obniżać oprocentowanie depozytów.

Idąc tym tropem analitycy Comperia.pl sprawdzili, który bank oferuje obecnie najlepszą roczną lokatę na 5 tys. zł. Wyniki można zobaczyć tutaj.

MultiBank i mBank na prowadzeniu

Obecnie najkorzystniejszą lokatę roczną oferują dwa banki z grupy BRE – MultiBank i mBank. Oprocentowanie wynosi 6,5 proc. w skali roku, co, przy kwocie 5 tys. zł, po opodatkowaniu przyniesie zysk w wysokości 263,25 zł. Minusem Gorącej Lokaty i mLokaty jest to, że promocja dotyczy tylko nowych środków ulokowanych w bankach po 7 września 2012 r. Warunkiem skorzystania z oferty jest posiadanie konta w mBanku lub MultiBanku.

Niewiele mniejszy zysk proponuje FM Bank. FM Lokata w PLN oprocentowana jest na poziomie 6,4 proc., co oznacza zarobek 261,22 zł. Depozyt dostępny jest dla wszystkich, żeby otworzyć lokatę nie trzeba posiadać rachunku w FM Banku. Lokatę można założyć w oddziale banku, telefonicznie i przez Internet, za pomocą dedykowanego formularza.

Z pierwszej 10-tki lokat dostępnych na rynku, oprocentowanie niższe niż 6 proc. oferuje jedynie bank Credit Agricole. Oznacza to, że osoba, która zdecyduje się na jeden z wymienionych depozytów, realnie na swoich oszczędnościach zarobi, jako że wartość ta przekracza obecny poziom inflacji (3,8 proc.) Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (28.09.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marta Ośko
, ekspert Comperia.pl
295 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe