11.02.2014, 09:15

Obligacja lepsza niż lokata, czy to możliwe?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 3 głosów)

Obligacja lepsza niż lokata, czy to możliwe?
W dobie obowiązywania w Polsce niskich stóp procentowych wiele osób pragnie ulokować swoje oszczędności w krótkoterminowych instrumentach. Do tej pory taką możliwość oferowały wyłącznie produkty bankowe takie, jak lokaty, czy konta oszczędnościowe. Teraz jednak posiadacze nadwyżek finansowych mogą je lokować także na „specjalnej” obligacji skarbowej. Co jest takiego wyjątkowego w tym instrumencie? Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła to sprawdzić.

Osoby poszukujące bezpiecznych metod pomnażania pieniędzy otrzymały właśnie do dyspozycji nowy instrument. Mowa tutaj o siedmiomiesięcznej obligacji skarbowej oferowanej przez Ministerstwo Finansów. Papier o tajemniczo brzmiącym skrócie KOS0914 jest pierwszą obligacją skarbową z tak krótkim terminem zapadalności.

KOS, czyli krótkookresowa oszczędnościowa obligacja skarbowa jest skierowana do osób, którym zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie wpłaconych środków (gwarancja Skarbu Państwa) oraz na stosunkowo krótkim okresie oszczędzania – w przypadku tego rozwiązania wynosi on 7 miesięcy. Termin wykupu tego papieru określony w liście emisyjnym został ustalony na wrzesień 2014 roku.

Zaletą opisywanej obligacji skarbowej jest jej cena, która wynosi zaledwie 100 złotych. Tym samym z tego instrumentu mogą skorzystać osoby posiadające nawet niewielkie oszczędności. Niestety, tak jak w przypadku pozostałych obligacji oferowanych przez Ministerstwo Finansów, tak i w tym, klienci nie mają co liczyć na wysoki zarobek. Papiery te oferują bowiem oprocentowanie 2,62 proc. w skali roku, przy czym w pierwszym miesiącu od nabycia jest to 1 procent, od drugiego do szóstego - 2 procent, a w siódmym - 7 procent.

Warto jednak zaznaczyć, że oprocentowanie obligacji KOS0914 jest wyższe niż średnia wartość tego parametru odwołująca się do lokat bankowych. Średnie oprocentowanie półrocznych i rocznych depozytów zakładanych na kwotę 5 tys. złotych wynosi odpowiednio 2,23 proc. i 2,41 proc. Tym samym propozycja Ministerstwa Finansów wydaje się naprawdę atrakcyjnym rozwiązaniem.

Dodatkowym plusem opisywanej obligacji jest również to, że bardzo łatwo ją nabyć. Papiery te można kupić w wybranych oddziałach banku PKO BP, w Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP, a także przy użyciu witryny internetowej www.zakup.obligacjeskarbowe.pl, czy też infolinii 801 310 210 lub (+48) 81 535 66 55.

Obligacje skarbowe należą do grupy najbezpieczniejszych instrumentów służących do pomnażania oszczędności. W sumie nic w tym dziwnego, gdyż za wykup takich papierów odpowiedzialne jest samo Państwo i dopiero w przypadku upadłości danego kraju inwestor straciłby swoje pieniądze. Dlatego też instrument ten jest adresowany do osób, które ponad wysoką stopę zwrotu cenią sobie gwarancję wpłaconego kapitału.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (11.02.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora