30.03.2010, 08:41

Lokaty w euro-ranking najlepszych ofert! Sprawdź z Comperią!

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 6     / 10 (oddano 2 głosów)

Szukasz najlepszego sposobu na zainwestowanie posiadanych oszczędności? Uważasz, że lokaty w rodzimej walucie to optymalne rozwiązanie? A może wcale nie musi tak być? Chcesz zarobić więcej? Sprawdź lokaty w euro! Comperia podpowiada, dlaczego warto oszczędzać w walucie europejskiej!
Lokaty w walutach obcych, nie są zbyt popularnymi produktami na polskim rynku depozytów. Niskie oprocentowania nominalne, działają na wyobraźnie inwestorów, skutecznie ich zniechęcając. O ile w przypadku Stanów Zjednoczonych jest to całkowicie uzasadnione – realna stopa procentowa w tym kraju faktycznie znajduje się poniżej zera, o tyle stopy procentowe w strefie euro wcale nie muszą oznaczać niskich zysków.
 
Co decyduje o faktycznym zysku?
Najważniejszym czynnikiem, który powinien decydować o podjęciu danej inwestycji jest realna stopa procentowa. Nie należy skupiać się zatem na nominalnej sumie odsetek, otrzymanych od złożonego depozytu, ale na kwestii realnej wartości pieniądza w czasie.
Innymi słowy, nominalne stopy procentowe, które podawane jako oprocentowanie depozytów, nie odzwierciedlają faktycznych zysków. Znaczący wpływ na tę kwestię ma natomiast stopa inflacji. Dopiero po uwzględnieniu faktu deprecjacji pieniądza w czasie, możemy stwierdzić, czy korzystniejszą inwestycją jest depozyt <br>w złotych czy euro. Porównując nominalne oprocentowanie depozytów w tych dwóch walutach oraz stopy inflacji konsumenckiej w Polsce i strefie euro, dochodzimy zatem do wniosku, że realne różnice w oprocentowaniu nie są wysokie.
 
Lokaty w złotych i euro na 12 miesięcy
W przypadku złotych, dla depozytu w wysokości 5 tys. zł, złożonego na okres 12 miesięcy, maksymalne nominalne oprocentowanie na rynku wynosi 7,31 proc. (porównaj najlepsze lokaty z Comperią!). Po uwzględnieniu inflacji na poziomie ok. 4,2 proc. realnie zarobimy jednaj już tylko ok 3 proc. w skali roku.
Natomiast najwyższe nominalne oprocentowanie lokat w euro na rynku, dla adekwatnej kwoty depozytu, to 3,25 proc. w skali roku. Po odjęciu inflacji, która w strefie euro wynosi poniżej 1 proc., dostajemy realny zysk na poziomie ok 2,5 proc. Innymi słowy, różnica w nominalnym oprocentowaniu na poziomie 4 proc. to nie więcej niż 1 proc. realnego zysku z inwestycji. W przypadku lokat w euro i złotych, nominalna stopa procentowa nie powinna być zatem, jedynym kryterium wyboru.
 
Najlepsze lokaty w euro
W związku z powyższymi zależnościami, Comperia.pl przedstawia najlepsze lokaty w euro na polskim rynku.
 
Lokaty w euro – 5 tys. EUR na 12 miesięcy
 
L.P.
Nazwa Banku
Nominalna stopa procentowa
Odsetki po podatku
1.
3,25 proc.
131,5 EUR
2.
Getin Bank
2,5 proc.
101 EUR
3.
FM Bank
2 proc.
81 EUR
4.
DnB Nord
2 proc.
81 EUR
5.
Alior Bank
2 proc.
81 EU
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Powyższe zestawienie pokazuje, że na rynku w segmencie lokat w euro, mamy do czynienia z niekwestionowanym liderem. Zwycięzca rankingu, oferuje oprocentowanie o prawie 1 pkt. procentowy wyższe, niż drugi w zestawieniu Getin Bank. Na trzecim, czwartym i piątym miejscu znalazły się natomiast lokaty w euro FM Banku, Alior banku oraz DnB Nord z oprocentowaniem na poziomie 2 proc. w skali roku.
 
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.03.2010).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2760 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Comperia.pl poleca
1970-01-01