30.10.2009, 08:29

Koszty kredytów samochodowych zmieniły się. Na nowe auta drożej…

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

… na pojazdy używane taniej. Raz w miesiącu Comperia prezentuje, jak zmieniają się średnie koszty kredytów samochodowych. Pod lupę bierzemy kredyty na zakup nowych i używanych pojazdów. Porównujemy rzeczywistą roczną stopę oprocentowania i średnią prowizję. Ile kosztuje obecnie kredyt samochodowy?
W przypadku pojazdów z rynku pierwotnego analiza obejmuje kredyty wysokości 50 tys. zł z 5-letnim okresem spłaty, a w odniesieniu do samochodów używanych śledzimy losy kredytu o wartości 30 tys. zł udzielonego na okres 3 lat.
 
W ciągu ostatniego miesiąca o 0,7 pkt. proc. wzrosło średnie oprocentowanie kredytów na nowe auta. Na dzień dzisiejszy wynosi ono ok. 12,7 proc. Przyczyną takich zmian jest przede wszystkim wzrost przeciętnego oprocentowania nominalnego. Co ważne, w tym samym czasie obniżce uległa także wysokość prowizji pobieranej przez bank za udzielenie tego typu kredytów samochodowych – standardowo można się spodziewać kwot nieprzekraczających 2 proc. wartości całego zobowiązania.
Z dokładnie odwrotną sytuacją mamy natomiast do czynienia w przypadku pojazdów z rynku wtórnego. Średnia prowizja pozostała na niezmienionym poziomie 2,5 proc. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), która uwzględnia wszystkie koszty związane z obsługa kredytu, spadła nieznacznie. Obecnie wynosi ok. 15,7 proc.
 
Gdzie najtaniej
 
Tak jak i miesiąc temu najtańszą ofertę na rynku, zarówno w segmencie nowych, jak i używanych pojazdów, posiada Santander Consumer Bank. Jeżeli jesteśmy zainteresowani zakupem nowego auta, to w najlepszym wypadku możemy uzyskać kredyt z oprocentowaniem rzeczywistym na poziomie ok. 11 proc. W sytuacji, gdy szukamy środków na zakup samochodu z drugiej ręki oprocentowanie to będzie jeszcze niższe. Santander oferuje kredyty z RRSO już na poziomie 10,5 proc.
 
Zmiana średniego oprocentowania kredytów samochodowych:
 
koszty kredytów samochodowych
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Zmiana średniego poziomu raty kredytu samochodowego:
 
koszty kredytów samochodowych
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Zmiana średniego poziomu prowizji za udzielenie kredytu samochodowego:

koszty kredytów samochodowych

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Samochód w motobanku
 
Przygotowane zestawienie nie uwzględnia ofert specjalnych związanych z finansowaniem danego środku transportu w motobanku, który wspiera sprzedaż wyłącznie niektórych marek samochodów. GMAC Bank, Volkswagen Bank Direct, Toyota Bank czy Fiat Bank Polska także posiadają atrakcyjne oferty, jednak tylko w odniesieniu do pojazdów zakupionych w powiązanych z nimi salonach samochodowych. Jeżeli interesuje nas zatem konkretny model to warto przed dokonaniem zakupu wybrać się do jednego z nich.
 
Chcesz podyskutować o kredytach samochodowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.10.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2773 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora