29.06.2012, 11:25

Jak oszczędzać na lokacie żeby nie stracić?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8.6     / 10 (oddano 11 głosów)

Banki regularnie dopisują odsetki do lokat założonych przez Polaków. Czy oznacza to, że Polacy zarabiają na lokatach? Okazuje się, że nie wszyscy. Choć wartość środków na koncie przyrasta, Polacy realnie tracą na większości lokat.

Dlaczego na lokacie można stracić?

Na pierwszy rzut oka wszystko wskazuje na to, że na lokacie można tylko zarobić. Klient przynosi do banku środki pieniężne i po jakimś czasie, np.; roku, otrzymuje je z powrotem wraz z odsetkami, więc zarabia.

Niestety, z dalszej perspektywy nie jest ważna ilość zer na banknocie, tylko dobra, które możemy nabyć za określoną ilość pieniędzy. Wiedzą o tym doskonale osoby, które dostawały miesięczną pensję w wysokości ponad 5 mln zł przed 1995 rokiem, a więc denominacją złotego.

Dla Polaków ważne jest, co można kupić za określoną ilość pieniędzy. I tak, jeśli osoba ulokowała środki w banku i po roku wypłaciła je wraz z odsetkami, to trzeba jeszcze uwzględnić inflację i dopiero wtedy można mówić o realnym zarobku na depozycie. Jeśli przed założeniem lokaty klient mógł kupić za określoną kwotę 1 tys. bochenków chleba, a po roku za tę samą kwotę powiększoną o odsetki może sobie pozwolić na 980 bochenków chleba, to na lokacie realnie nie zarobił.

Jak realnie zarobić na lokacie?

Aktualnie najlepsze lokaty mogą przynieść zyski brutto w wysokości powyżej 6 proc. w skali roku. Takie oprocentowanie zapewni oszczędzającemu realny zysk po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych oraz uwzględnieniu inflacji.

Klienci, którzy rok temu zdecydowali się na założenie rocznej lokaty mogli realnie stracić lub zyskać. Wszystko zależy od tego, czy potrafili wybrać korzystną lokatę na rynku. W maju 2011 roku średnie oprocentowanie najlepszych 5 ofert wyniosło 6,38 proc., natomiast średnie oprocentowanie rocznej lokaty na 5 tys. zł zaledwie 4,46 proc. (dla ponad 100 ofert z całego rynku).

Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego wysokość inflacji rok do roku w maju była na poziomie 3,6 proc. Klienci, którzy ulokowali oszczędności na najlepszych 5 lokatach realnie (po uwzględnieniu podatku i inflacji) zarobili 1,51 proc.- o tyle wzrosła siła nabywcza ich oszczędności po roku. Jeśli ktoś nie porównał oferty depozytowej w kilku bankach i ulokował środki na lokacie ze średnim oprocentowaniem, zarobił zaledwie 0,01 proc.

Stratę poniosły osoby, które założyły lokatę z oprocentowaniem poniżej średniej rynkowej. Oczywiście najwięcej stracili Polacy, którzy rok temu zamiast do banku schowali pieniądze do skarpety - oni realnie stracili 3,5 proc.
Marcin Zienkiewicz
Analityk Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (29.06.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marcin Zienkiewicz
, ekspert Comperia.pl
226 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe