17.04.2013, 13:57

Czy nasze konta są zabezpieczone na wypadek bankructwa banku?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 4 głosów)

Choć jesteśmy stale uspokajani, że stan polskiego systemu bankowego jest bardzo dobry, to i tak niejednemu przeszło przez myśl: co by się stało, gdyby historie rodem z Cypru zaistniały u nas? Jak to jest z tym zabezpieczeniem naszych pieniędzy złożonych w bankach?

Jak jest w teorii?

Wszystkie środki zgromadzone zarówno na kontach osobistych, jak i oszczędnościowych czy lokatach, podlegają gwarancjom Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. BFG gwarantuje wypłatę całości ulokowanych środków do wysokości 100 tys. euro na jedną osobę w jednym banku.

Kilka słów komentarza. Po pierwsze, ile dokładnie w złotych wynosi ta maksymalna kwota gwarancji BFG. Otóż rzeczone 100 tys. euro przelicza się na złote według kursu średniego ogłoszonego przez NBP w dniu spełnienia warunku gwarancji, czyli zawieszenia działalności banku. Po wtóre - sformułowanie „na jedną osobę” oznacza, że w przypadku kont wspólnych próg gwarancja 100 tys. euro obowiązuje każdego ze współposiadaczy. Po trzecie - „w jednym banku”. Gdyby naraz upadły 2 banki, w których dana osoba ulokowała środki, to gwarancja w wysokości 100 tys. euro obowiązuje w każdym z tych banków z osobna.

BFG powinien dokonać wypłaty środków w ciągu 20 dni roboczych od dnia spełnienia warunku gwarancji, choć po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego może przedłużyć ten okres jeszcze o 10 dni.

Warto także pamiętać, że nie na wszystkich produktach oferowanych przez banki środki są w równym stopniu gwarantowane. Przykładowo, pieniądze złożone na polisolokacie podlegają gwarancjom Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (nieco niższego niż w BFG). W przypadku lokat połączonych z inwestycją w fundusz inwestycyjny, tylko środki na depozycie są gwarantowane. Warto dokładnie sprawdzić jak jest z gwarancją BFG decydując się na produkt strukturyzowany. Tylko te, których konstrukcja bazuje na prawie bankowym, są bezpieczne.

Jak jest w praktyce? Obyśmy się nie dowiedzieli.

Teoria wygląda tak, jak napisaliśmy powyżej. Obyśmy nie musieli sprawdzać, czy pokrywa się ona z praktyką. Ostatni raz BFG realizował gwarancje w 2001 r.

Na koniec warto także zauważyć, że nasze pieniądze są w całości (oczywiście do 100 tys. euro) gwarantowane tylko w przypadku upadłości banku. Nie są z kolei niestety zabezpieczone od dziwacznych pomysłów polityków. W Cyprze niedawno został pogwałcony „paradygmat” - próbowano sięgnąć po pieniądze należące do obywateli. Tyle, że ulokowane w banku. Zaufanie do zasady, że pieniądze trzymane w banku (na koncie, lokacie) należą w takim samym stopniu do deponentów jak te chowane w domu pod materacem, zostało bardzo poważnie zachwiane. W Polsce nic nie wskazuje na razie na podobny obrót spraw, niemniej w Europie zostało już złamane pewne tabu.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (17.04.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
640 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Comperia.pl poleca
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Czy nasze lokaty są bezpieczne? 18.9.2015 10:22 przez:
Kazimierz Nowak

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie wakacyjne. 23.5.2016 11:00 przez:
Zielony-Adam

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Idea Cloud Bankowość internetowa 25.3.2015 11:30 przez:
JanK

forum finansowe dla firm