18.06.2013, 13:38

Czy lokata z funduszem to opłacalne połączenie?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Gromadząc oszczędności, często szukamy instrumentów oferujących jak najwyższy zarobek. Jednym z narzędzi do tego wykorzystywanych jest produkt łączący w sobie lokatę bankową i fundusz inwestycyjny. W jakich instytucjach znajdziemy takie rozwiązanie i czy z punktu widzenia klienta jest ono w ogóle opłacalne? Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła to sprawdzić.

Powiązanie tradycyjnej lokaty bankowej z funduszem inwestycyjnym jest obecnie dość popularnym rozwiązaniem. Produkty tego typu są oferowane chociażby przez bank BPH, bank Millennium, BGŻ Optima, czy też BNP Paribas.

Zasada działania produktów tego typu jest bardzo prosta – pieniądze wpłacane przez klienta dzielone są na dwie części. Pierwszą z nich lokuje się na tradycyjnym depozycie bankowym, a druga jest wykorzystywana do zakupu jednostek uczestnictwa wybranych funduszy inwestycyjnych.

Lokaty występujące w takich zestawieniach posiadają stosunkowo atrakcyjne oprocentowanie na tle „zwykłych” depozytów. Aktualnie zysk z najlepszych produktów sięga 7 - 9 procent w skali roku. Depozyty łączone z funduszami zazwyczaj mają krótkie okresy zapadalności, z reguły nieprzekraczające 6 miesięcy.

Przykłady tego typu produktów znajdziesz tutaj

RPP nie pomaga

Na skutek obniżek stóp procentowych przez NBP, spadło także oprocentowanie lokat połączonych z funduszem. Jeszcze rok temu Pakiet Mix Korzyści oferowany przez Bank BPH umożliwiał założenie trzymiesięcznego depozytu z oprocentowaniem 11 proc. skali roku, podczas gdy aktualnie jest to 8 proc. Podobnie sprawa wygląda w innych instytucjach - w Banku Millennium oprocentowanie lokaty z sześciomiesięcznego produktu Super Duet wynosiło 6,25 proc. w skali roku, a obecnie jest to 5 procent. W BNP Paribas podobny depozyt (produkt Profit Plus), pozwalał zarobić 8 proc. w skali roku, a teraz 6,5 proc. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że decyzje RPP w sprawie stóp procentowych oddziałują na cały rynek produktów bankowych.

Decydując się na produkt łączący w sobie lokatę bankową i fundusz inwestycyjny klient powinien zwrócić uwagę nie tylko na wysokie oprocentowanie tej pierwszej, ale także na ryzyko drugiej inwestycji. Inwestowanie w fundusze nie zawsze przynosi zadowalające stopy zwrotu. Oczywiście, w dużej mierze jest to uzależnione od aktualnej sytuacji gospodarczej oraz rodzaju funduszu, jaki klient zdecyduje się nabyć.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (18.06.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Czy lokata progresywa jest całkowicie bezpieczna? 9.12.2015 13:41 przez:
carlos
db lok@ta czy lokata happy? 8.6.2015 10:05 przez:
NannaA
Lokata krótkoterminowa czy lokata długoterminowa 27.2.2015 12:18 przez:
pracek
Lokata bezkarna BGŻ OPTIMA - najwyższe oprocentowanie? 9.5.2016 16:04 przez:
ilion
LOKATA WAKACYJNA 3% IDEA BANK. 25.4.2016 11:33 przez:
mati24
Lokata rentierska w Noble Bank 14.12.2015 8:05 przez:
aleca

forum o lokatach

Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe