07.08.2012, 13:48

Co lepsze - limit w koncie czy karta kredytowa?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9.9     / 10 (oddano 7 głosów)

Zarówno limit w koncie, jak i karta kredytowa pozwalają na zaciągnięcie kredytu w dowolnym momencie. Pozostaje jednak pytanie, które rozwiązanie jest tańsze i które jest korzystniejsze, jeśli klient chce mieć dostęp do dodatkowych środków w dowolnym momencie.

Limit w koncie

Możliwość uzyskania kredytu w koncie jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, kiedy od czasu do czasu w domowym budżecie brakuje środków. Klient może wtedy zaciągnąć kredyt bez konieczności przechodzenia weryfikacji zdolności kredytowej, a taka linia kredytowa w koncie jest najczęściej ważna przez rok.

Niestety, rozwiązanie korzystne dla klienta, nie jest tak korzystne dla banku. Bank musi pamiętać o tym, że klient w każdej chwili może skorzystać ze środków do wysokości limitu i mieć przygotowane te pieniądze, aby udostępnić je klientowi od zaraz. Na szczęście, za jednorazową roczną opłatą banki są skłonne na zaoferowanie takiej usługi klientom.

Więcej o kosztach i oprocentowaniu kredytu w koncie znajdziesz tutaj

Karta kredytowa sposobem na pieniądze od ręki

Innym sposobem na dostęp do dodatkowych środków jest posiadanie karty kredytowej. Dzięki niej również można skorzystać z kredytu bez przechodzenia każdorazowo weryfikacji zdolności kredytowej.
W kwestii opłat, to za kartę kredytową klient również musi ponieść opłatę roczną.

Jednak, co ważne, tę opłatę wiele banków zmniejszy o połowę lub z niej zrezygnuje, jeśli klient będzie aktywnie korzystał z karty kredytowej. Do tego oczywiście dochodzi oprocentowanie pożyczonych środków, ale z uwzględnieniem okresu bezodsetkowego. Spłacając kredyt na karcie w tym okresie klient nie zapłaci odsetek. Jeśli jednak przekroczy ten okres, to zapłaci więcej- karty kredytowe są przeważnie wyżej oprocentowane od kredytu w rachunku osobistym.

Co lepsze- karta kredytowa czy kredyt w rachunku?

Zdolność kredytowa - w obydwu przypadkach jest weryfikowana przed przyznaniem produktu. Ocena - taka sama.

Na jaki okres - kredyt w rachunku na rok z możliwością przedłużania, karta kredytowa na 2-3 lata. Ocena - taka sama.

Oplata za przyznanie - w przypadku limitu do 2 proc. jego wysokości. W przypadku karty przeciętna opłata jest wyższa, ale aktywny klient może użytkować kartę bezpłatnie! Ocena - na korzyść karty.

Oprocentowanie - w przypadku kredytu w koncie w większości banków 10-18 proc. Dla kart kredytowych 12-25 proc. Ocena - na korzyść kredytu w koncie.

Sposób spłaty - kredyt w koncie spłacany automatycznie każdym wpływem na konto. W przypadku karty kredytowej klient musi przelać środki z rachunku osobistego na rachunek karty kredytowej. Ocena - na korzyść kredytu w koncie.

Dodatkowe zalety - świadome użytkowanie z karty kredytowej i spłata zadłużenia w okresie bezodsetkowym sprawia, że klient może nie płacić odsetek od pożyczonych pieniędzy. Dodatkowo karty kredytowe często są objęte programami zniżek przy płatnościach w punktach handlowo-usługowych.

Podsumowanie:

Więcej argumentów przemawia na korzyść karty kredytowej. Przy rozsądnym użytkowaniu klient może nie płacić za kartę. To wszystko pod warunkiem świadomego i rozsądnego korzystania z tego produktu.
Jeśli komuś zdarza się spłacać kredyt w dłuższym okresie niż okres bezodsetkowy, lepszym i tańszym produktem będzie kredyt w koncie.


Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (07.08.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marcin Zienkiewicz
, ekspert Comperia.pl
226 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
kredyt samochodowy czy leasing - Co warto wybrać ? 22.5.2014 10:40 przez:
dzejkop

forum o kredytach

Forum o lokatach
Zakładać teraz czy jeszcze poczekać? 20.5.2015 9:37 przez:
nastor

forum o lokatach

Ubezpieczenie OC i AC
Taniej nawet o 400 zł. Oblicz składkę!
  • porównaj nawet 55 ubezpieczeń
  • kup online lub przez telefon
Porównaj ubezpieczenia OC i AC
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty