06.08.2012, 13:52

Limit w koncie - komu się przyda i ile kosztuje?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 6.4     / 10 (oddano 5 głosów)

Kredyt w koncie pozwala na szybkie zaciągnięcie kredytu w sytuacji, gdy jest to konieczne, bez oczekiwania na decyzję kredytową z banku. Jest to elastyczne i wygodne rozwiązanie dla klientów. Comperia.pl sprawdziła, ile będzie trzeba zapłacić za tę usługę.

Dla kogo limit w koncie?

Limit w koncie jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, szczególnie w czasach, kiedy szybkie uzyskanie kredytu gotówkowego nie jest łatwym rozwiązaniem, a weryfikacja zdolności kredytowej ciągnie się tygodniami.

Produktem, który odpowiada nowym potrzebom jest limit kredytowy w koncie. Bank na okres roku udostępnia klientowi możliwość zaciągnięcia kredytu w koncie w dowolnym czasie. Oznacza to, że, w przypadku chwilowych kłopotów finansowych, klient może w dowolnym momencie zaciągnąć kredyt do wysokości ustalonego limitu.

Jest to także rozwiązanie dla osób, które zamierzają kupić produkt w okazyjnej cenie lub muszą dziś dokonać określonego zakupu, ale wiedzą, że np.: za 3 miesiące na ich konto wpłynie premia i będą mogli spłacić zaciągnięty kredyt.

Prowizja za przyznanie limitu

Weryfikacja zdolności kredytowej i przyznanie rocznego limitu kredytowego wiąże się z opłaceniem prowizji. W większości banków wyniesie ona do 2 proc. kwoty przyznanego limitu. Jeśli bank przyzna limit 10 tys. zł, klient nie powinien zapłacić więcej niż 200 zł za jego przyznanie.

Oczywiście, aktualnie na rynku można znaleźć promocyjne oferty, które pozwolą na bezpłatne otrzymanie kredytu w koncie. Taka sytuacja występuje w banku Citi Handlowym, gdzie klient nie zapłaci za przyznanie linii kredytowej do konta w pierwszym roku. W banku BPH i BZ WBK przyznanie linii kredytowej także jest darmowe w ramach obowiązujących promocji, odpowiednio do 17 i do końca września.

Z kolei Eurobank zwróci prowizję jeśli na konto klienta będzie regularnie wpływał przelew z tytułu wynagrodzenia lub świadczenia emerytalno-rentowego.

Jaki limit można uzyskać i jakie trzeba przedstawić dokumenty?

Oprocentowanie kredytu w koncie

Drugim kosztem, z jakim trzeba się liczyć przy limicie w koncie jest oprocentowanie zaciągniętego kredytu. W zależności od banku wynosi ono najczęściej 10-18 proc., co jest porównywalne z oprocentowaniem kredytu gotówkowego czy karty kredytowej. Dużą zaletą limitu jest jednak swoboda w zaciąganiu i spłacaniu kredytu.

Aktualnie najniższe oprocentowanie kredytu w koncie zaoferuje Eurobank. W ramach promocji, do końca roku oprocentowanie limitu w koncie wyniesie 9,90 proc. niezależnie od kwoty zadłużenia.

Ciekawą ofertę przedstawia również bank Citi Handlowy, w którym korzystanie z kredytu w koncie do 7 dni w miesiącu jest bezpłatne (oprocentowanie takiego kredytu wyniesie 0 proc.). Ale już skorzystanie z linii kredytowej przez 8 dni powoduje konieczność zapłacenia odsetek za cały okres kredytu.

Na rynku panuje także zasada, że im bardziej prestiżowy rachunek i wyższy limit kredytu, tym niższe jego oprocentowanie i prowizja za przyznanie. I tak klient posiadający konto VIP i wnioskujący o limit 50 tys. zł otrzyma zdecydowanie lepsze warunki niż limit kilku tysięcy złotych do standardowego konta. Prowizja za przyznanie limitu do prestiżowego konta wyniesie np.: 1 proc. zamiast 2 (przy standardowym koncie), a oprocentowanie zaciąganego kredytu będzie niższe nawet o 6 pkt. proc.

Jak wygląda spłata limitu?

Spłata zaciągniętego kredytu w koncie jest bardzo prosta i wygodna. Po skorzystaniu z linii kredytowej, saldo na rachunku będzie ujemne. Każdy wpływ na rachunek w pierwszej kolejności zostanie wykorzystany do spłaty kredytu, a jeśli przewyższy tę kwotę, to klient będzie miał rachunek z dodatnim saldem.

Nie ma więc kłopotu z tym, że klient zapomni o spłaceniu kredytu. Wystarczy na konto z przyznanym limitem zapewnić stałe wpływy, np.: z tytułu wynagrodzenia.

Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (06.08.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marcin Zienkiewicz
, ekspert Comperia.pl
226 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
limit w koncie -kiedy dostanę? 7.1.2015 9:12 przez:
Ilona Maciejuk, Ekspert Comperia.pl
Millenium Bank 22.2.2019 21:03 przez:
Martin99

forum o kredytach

Forum o lokatach
Konto 360 Milleennium - czy warto założyć ? 31.3.2016 10:32 przez:
Sławoj

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie psa - co o tym sądzicie ? 29.3.2016 15:32 przez:
hubertus

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
jaki kredyt w rachunku bieżącym? 11.11.2015 13:24 przez:
piotr wiec

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Rozmawiamy czy piszemy? 11.9.2014 11:23 przez:
WitekT,

forum gsm

Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe