25.02.2008

Banki w walce na procenty

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Banki oferują coraz lepsze warunki depozytów i to nie tylko najbogatszym. Pieniądze można ulokować korzystnie na kilka miesięcy.

Najwyższe oprocentowanie lokat oferowane jest zarówno w promocjach, jak i stałej ofercie banków. Coraz więcej instytucji kusi ponad 5-procentowym zyskiem. Zamrażając pieniądze na rok można liczyć nawet na więcej.

Na rok najlepiej w AIG

Najatrakcyjniejszą lokatę roczną, wymagającą wpłaty tylko 1 tys. zł, oferuje AIG Bank Polska, w którym dostanie się 6,20 proc. odsetek. Lokatę można założyć na okres od 1 do 36 miesięcy. Oprocentowanie dla depozytów od 1 tys. zł do 9,99 tys. zł zakładanych na okres od miesiąca do pół roku jest niewiele niższe niż przy wpłatach 10 tys. zł. W dłuższych terminach nawet się zrównuje. Bank dba więc nie tylko o zamożnych klientów.

Promocją objęta jest również Lokata Direct+ i lokata rentierska Direct Premium. Na pierwszą trzeba jednak wpłacić 5 tys. zł, a na drugą nawet 20 tys. zł. Oprocentowanie Lokaty Direct+ rocznej wynosi 6,20 proc. bez względu na wysokość wpłaty. Oprocentowanie lokat Direct Premium jest uzależnione od WIBID - rocznej stopy procentowej płaconej przez banki za środki przyjęte w depozyt od innych banków. Promocja polega na zwiększeniu mnożnika, który wpływa na podwyższenie oprocentowania lokaty w pierwszym okresie odsetkowym. AIG Bank proponuje również założenie dowolnej lokaty z odsetek wypracowanych w Direct Premium. Klienci, którzy mają niższe odsetki, niż wymaga wpłata na wybraną lokatę, mogą skorzystać z promocji poprzez dopłatę.

500 zł też zaprocentuje

Osoby, które mogą wpłacić na lokatę tylko 500 zł powinny skorzystać z oferty Polbanku EFG, który oferuje 5,8 proc. odsetek lub mBanku, gdzie mogą liczyć na 5,5 proc.

W obu przypadkach należy jednak pamiętać o utracie części zysku przed terminem wygaśnięcia umowy.

W Polbanku w przypadku zerwania lokaty lub wypłaty części pieniędzy przed terminem zapadalności lokaty, otrzyma się zaledwie 1/5 odsetek należnych za okres, w którym pieniądze były zdeponowane w banku. W mBanku dostanie się odsetki za okres utrzymywania pieniędzy na depozycie obliczone według połowy obowiązującego oprocentowania.

Odkładamy na urlop

Dobrym rozwiązaniem może być wpłacenie oszczędności na depozyt na kilka miesięcy, jeśli np. mają być przeznaczone na letni urlop.

Dominet Bank do 14 marca oferuje klientom 4-miesięczną Lokatę Sprinterkę. Wystarczy wpłacić 500 zł, aby odsetki rosły 5,5 proc. w stosunku rocznym. Jest to najlepsza oferta w tym segmencie rynku. Trzeba jednak pamiętać, że odsetki będą naliczone dopiero po terminie lokaty, co oznacza że zerwanie umowy jest jednoznaczne z utratą całego zysku. Na ten sam okres można również ulokować pieniądze w AIG Banku, ale wpłacić trzeba co najmniej 1 tys. zł.

Na trzy miesiące można zainwestować w promocyjnych ofertach Invest-Banku i Getin Banku. Promocyjne lokaty można jednak zakładać tylko do końca lutego. Pierwszy z banków proponuje stałe oprocentowanie 5 proc. bez względu na wysokość wpłaty. Drugi 5,45 proc. i ubezpieczenie NNW. W Getin Banku promocyjne oprocentowanie mają również lokaty 9-miesięczne - 6 proc. w skali roku i 5-miesięczne - 5,75 proc.

Bez promocji najatrakcyjniejsze lokaty 3-miesięczne oferuje AIG Bank Polska (5,4 proc.), Polbank EFG (5,3 proc.) i mBank, gdzie pieniądze są oprocentowane 5,1 proc. Pozostałe banki gwarantują już znacznie mniejsze odsetki.

Na dłużej

Klienci, którzy zainteresowani są ulokowaniem pieniędzy na dłużej, mogą skorzystać z dwuletniej lokaty w Getin Banku. Jest to najatrakcyjniejsza propozycja na rynku pod względem oprocentowania, które wynosi 7 proc. Osoby podpisujące umowę na tak długi okres muszą być jednak przekonane, że pieniędzy wcześniej nie będą potrzebowały. Zerwanie umowy spowoduje bowiem utratę potencjalnego zysku, ponieważ odsetki wyniosą zaledwie połowę oprocentowania rachunku a'vista (0,05proc.) za okres utrzymywania lokaty. A więc prawie nic. Zagrożeniem jest również utrzymująca się wysoka inflacja. Oznacza to, że po dwóch latach nasze pieniądze mogą być znacznie mniej warte, niż dziś, bo mniej będziemy mogli za nie kupić.

Licząc zyski z lokaty trzeba pamiętać też, że jest od nich pobierany 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych, który znacznie obniża realne oprocentowanie depozytów. Gdy bank oferuje 5 proc. odsetek, to w rzeczywistości, czyli po odjęciu podatku, otrzymamy zaledwie 4,05 proc. Gdyby inflacja utrzymała się w tym roku na ubiegłorocznym poziomie 4 proc., realny zysk wyniósłby zaledwie 0,05 proc. Atrakcyjne lokaty są więc dobrym sposobem lokowanie pieniędzy, ale tylko dla osób, które przede wszystkim chcą zabezpieczyć swój kapitał przed inflacją, a odsetki mają dla nich drugorzędne znaczenie.


Ewa Bednarz

Comperia.pl

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (25.02.2008).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2770 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o ubezpieczeniach
SKOKi wcale nie takie bezpieczne 4.8.2014 16:01 przez:
ann

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Czy bankomaty nie będą już wypłacały za darmo? 19.2.2015 17:04 przez:
k_korocz

forum finansowe dla firm