26.05.2015, 13:28

Rentowność obligacji w 2015 roku

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 2 głosów)

Rentowność obligacji w 2015 roku

W skali europejskiej na przełomie kwietnia i maja zainteresowanych wyprzedawanymi obligacjami mogło być mniej w stosunku do miesięcy poprzednich. W ciągu ostatnich miesięcy rentowność obligacji na europejskim rynku mimo wszystko znacznie wzrosła, zarówno jeśli mowa o rynkach bardziej bezpiecznych, jak i ryzykownych.

Od początku bieżącego roku obligacje państw strefy euro cieszyły się dużym zainteresowaniem z powodu zapowiadanego przez Europejski Bank Centralny programu luzowania ilościowego. Co za tym idzie, na przełomie kwietnia i maja zainteresowanych wyprzedawanymi obligacjami mogło być mniej. Wynika to z faktu, że większość inwestorów i instytucji już od dłuższego czasu posiadała europejskie obligacje w swoich portfelach. A co z polskim rynkiem?

A co na polskim rynku?

W ciągu ostatnich kilkunastu dni rentowność polskich obligacji rządowych ucierpiała. Prawdopodobnie bieżący miesiąc będzie czwartym miesiącem z rzędu, kiedy cena polskich papierów skarbowych odnotuje spadek.

Na rentowność obligacji skarbowych negatywnie wpływa przyspieszenie wzrostu gospodarczego, jak również zmniejszenie presji deflacyjnych. Wynika z tego, że nie ma co liczyć na obniżenia stóp procentowych w najbliższej perspektywie.

W marcu przedstawiciel NBP potwierdził, że marcowa obniżka stopy referencyjnej o 50 punktów bazowych jest ostateczna. Podobnie kontrakty FRA również wskazują na rosnące oczekiwania rynkowe wobec poziomu stóp procentowych w Polsce. Notowania FRA 9×12 utrzymują się obecnie na poziomie 1,75.

To już załamanie?

Czy ma już miejsce trwałe załamanie na rynku obligacji? Obecnie banki centralne starają się zapobiegać panice na rynku obligacji rządowych. Ich niska rentowność jest niezbędna w okresie odbudowy wzrostu gospodarczego. Zaznaczmy również, że stopy procentowe utrzymają się na niskim poziomie jeszcze przez jakiś czas. Dlatego też zapowiadana jest mniejsza zmienność na rynku obligacji.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (26.05.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora