27.03.2015, 11:19

Gdzie inwestować firmowe oszczędności?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Gdzie inwestować firmowe oszczędności?

Skuteczne kierowanie firmą (zarówno jednoosobową działalnością gospodarczą, jak i wielką korporacją) polega m.in. na efektywnym wykorzystywaniu nadwyżek finansowych zalegających na firmowym koncie. Nie ma sensu zostawiać ich na nisko oprocentowanym rachunku bieżącym przez cały czas, bo nie pracują na korzyść przedsiębiorstwa. Sprawdźmy zatem, gdzie inwestować firmowe oszczędności.

Jeśli firma wypracowała nadwyżki finansowe, których wykorzystanie nie osłabi płynności finansowej, warto zdecydować się na ich wygodną inwestycję. Można skorzystać z dobrych ofert depozytowych albo z indywidualnie dobranych planów inwestycyjnych.

Lokaty negocjowane

W przypadku lokat firma może zdecydować się na standardową ofertę lub na negocjowaną. W pierwszym przypadku nie można jednak liczyć na bardzo korzystne warunki, ale w lokaty negocjowane już mogą być bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. W ich wypadku trzeba jednak przeznaczyć na depozyt większe środki (nierzadko co najmniej 100 tys. zł). Lokata negocjowana to szansa na większy zarobek, ponieważ można ustalić wyższe oprocentowanie niż to, które bank oferuje standardowo.

Lokaty overnight

Specyficznym rodzajem depozytów są lokaty overnight, bardzo popularne wśród firm. Pieniądze inwestowane są codziennie, bez świąt i weekendów, w ciągu nocy. Wieczorem środki przekazywane są na lokatę automatycznie, gdzie pracują, dzięki wyższemu oprocentowaniu niż na rachunku bieżącym, a rano wracają powiększone o odsetki na konto firmy i są do jej dyspozycji. I tak następnej nocy i kolejnej itd., zgodnie z zawartą umową.

Promocje

Firma może również skorzystać z różnych promocyjnych lokat oferowanych przez wiele banków. W tym wypadku również często można liczyć na lepsze warunki depozytu, a szczególnie na wyższe oprocentowanie. Czasami można znaleźć np. lokaty o progresywnym oprocentowaniu, które dodatkowo umożliwiają wypłacenie częściowe lub w całości pieniędzy bez utraty odsetek.

Fundusze inwestycyjne

Innym sposobem na inwestowanie firmowych nadwyżek finansowych są fundusze inwestycyjne, które mogą okazać się nawet korzystniejszym rozwiązaniem od depozytów. Rynek funduszy jest bogaty, można znaleźć wiele ciekawych ofert. Niektóre z nich to fundusze o niskim ryzyku i szybkiej możliwości sprzedaży udziałów, a tym samym pozwalające na szybki dostęp do zainwestowanych pieniędzy, inne – bardziej ryzykowne, ale o większej stopie zwrotu.

Plany systematycznego oszczędzania

Można również skorzystać z różnego rodzaju planów systematycznego oszczędzania. Czasami oferowane są promocje, w których banki rezygnują z wysokich opłat manipulacyjnych. Jednak w tym wypadku należy nastawić się na oszczędzanie długoterminowe.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (27.03.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Gdzie inwestować? 28.6.2014 19:14 przez:
Manana

forum o lokatach