28.04.2015, 17:38

Fundusze inwestycyjne: poradnik dla początkujących

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8     / 10 (oddano 1 głosów)

Fundusze inwestycyjne: poradnik dla początkujących

Fundusze inwestycyjne możemy dzielimy ze względu na sposób inwestowania na: fundusze agresywne, mieszane i bezpieczne. Chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Oto nasz krótki poradnik dla początkujących inwestorów.

Fundusze to dobry sposób na inwestowanie dla tych osób, które posiadają już pewną wiedzę inwestorską, ale nie są na tyle biegli, żeby decydować się na samodzielne działanie na giełdzie. W tym wypadku mogą korzystać z doświadczenia i wiedzy menedżerów zarządzających funduszami.

Ze względu na dostępność fundusze możemy podzielić na otwarte (najpopularniejsze) i zamknięte. Wybierając fundusz, warto zastanowić się nad tym, jaki sposób inwestowania najbardziej nam odpowiada.

Inwestowanie w bezpieczne papiery

Fundusze tzw. bezpieczne unikają ryzykownego lokowania kapitału, koncentrując się przede wszystkim na bezpiecznych papierach oraz lokatach bankowych. Oczywiście siłą rzeczy zyski często są niższe niż przy bardziej ryzykownych inwestycjach.

W tym segmencie znaleźć możemy fundusze gotówkowe, które charakteryzują się długim terminem wykupu papierów dłużnych przez emitenta. Oprócz tego do funduszy bezpiecznych zaliczyć można także fundusze rynku pieniężnego, gdzie znowu stawia się na bardzo krótki termin zapadalności, ale większe jest ryzyko. Łatwo się domyślić, że w tym ostatnim przypadku również zarobek będzie wyższy niż w przypadku funduszy gotówkowych. Należy jednak podkreślić, że nawet w tym przypadku ryzyko utraty kapitału jest niewielkie.

Bezpieczną formą oszczędzania są fundusze dłużne, czyli inwestujące w różnego rodzaju obligacje, od skarbowych po korporacyjne. Zarobimy w ich przypadku nieco więcej niż na lokacie bankowej, ale i tak nie należy oczekiwać wielkich zysków.

Gra akcjami

Dla inwestorów, którzy oczekują większych zysków i skłonni są na większe ryzyko, przeznaczone są fundusze agresywne, które koncentrują się na inwestowaniu w akcje przedsiębiorstw i w kwity depozytowe. Tutaj zyski lub ewentualne straty zależą głównie od indeksów giełdowych.

Od razu warto zaznaczyć, że akcje przeznaczone są nie tylko dla ludzi skorych do ryzyka, ale również cierpliwych i mogących pozwolić sobie na zamrożenie wieloletnie kapitału, ponieważ czasami trzeba czekać kilka lat na odrobienie ewentualnych strat.

Inwestowanie mieszane

To rozwiązanie dla inwestorów, którzy liczą na wyższe zyski, ale nie są skorzy do nadmiernego ryzyka. W tym przypadku do wyboru mamy fundusze zrównoważone (połowa inwestycji to akcje, a reszta obligacje), fundusze stabilnego wzrostu (większość portfela stanowią obligacje, a maksymalnie 40% - akcje) oraz fundusze aktywnej alokacji, gdzie udział akcji i obligacji w inwestycji jest zmienny. 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (28.04.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
873 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora