29.01.2015, 10:26

Podstawowe zasady bezpiecznego inwestowania

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Podstawowe zasady bezpiecznego inwestowania

By inwestować, nie narażając posiadanego kapitału na nadmierne ryzyko, niebezpieczne dla naszego portfela, należy wiedzieć, jakimi zasadami się kierować.

Inwestowanie może okazać się strzałem w dziesiątkę, ale tylko jeśli działamy w sposób rozsądny. Nie da się jednak tego robić przy podejściu nerwowym i bez sprawdzania istotnych informacji na temat kontrahentów, z którymi współpracujemy. Na co dokładnie trzeba zwrócić uwagę?

Informacje na temat podmiotu

Nie można dobrze inwestować, korzystając z usług np. funduszy inwestycyjnych, jeśli na początku nie sprawdzimy, z kim będziemy współpracować. Mamy tu na myśli takie kwestie jak to, czy firma, której chcemy powierzyć nasze pieniądze, posiada stosowne zezwolenie na prowadzenie działalności inwestycyjnej na rynku finansowym. Jeśli go nie ma albo ociąga się z okazaniem dokumentów, powinien być to dla nas sygnał, że nie warto jej ufać.

Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest staż firmy. Im dłużej działa ona na rynku, tym pewniejsza jest jej wiarygodność.

Nie dajmy się też zwieść kreowanemu wizerunkowi. Nie wolno nam dać się omamić reprezentatywną lokalizacją, efektowną stroną internetową czy znakomicie urządzonym biurem. Takie zabiegi mogą czasami celować tylko w to, aby przekonać konsumenta do podjęcia decyzji o przekazaniu gotówki. 

Informacje o ofercie

Bezpieczne inwestowanie polega także na zwróceniu uwagi na wszystkie detale proponowanej nam oferty. W pierwszej kolejności powinniśmy przeczytać warunki świadczenia usług i regulaminy. Należy w tym miejscu nalegać na pisemny opis proponowanej nam oferty i nie poprzestawać na ustnym wyjaśnieniu zasad jej funkcjonowania.

Zawsze należy bez wahania pytać firmę inwestycyjną, jak dany produkt będzie wypracowywał zyski, prosząc o wyjaśnienie wszystkich nurtujących nas kwestii. Należy w tym miejscu kierować się zasadą, że nie ma niemądrych pytań.

Jeśli zdobędziemy wyczerpujące informacje o ofercie, warto skonfrontować je z opinią zaufanej osoby lub innego specjalisty. Ponadto dobrze jest zadać sobie pytanie, dlaczego dana oferta jest tak atrakcyjna i dlaczego ten, kto ją oferuje, sam z niej nie korzysta.

Ostrożność

Inwestować bezpiecznie to znaczy zachowywać się w sposób ostrożny. Nie wolno więc bezgranicznie wierzyć podmiotom oferującym dane produkty finansowe, ani tym bardziej traktować je jako jedynych ekspertów.

Należy się także z ostrożnością odnosić do próśb o szybką wpłatę środków lub natarczywe żądanie od nas podjęcia szybkiej decyzji. Niezbędne będzie również sprawdzenie, w czyim imieniu działa osoba oferująca nam dany produkt inwestycyjny.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (29.01.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora