30.12.2014, 10:20

Oszczędności w banku bezpieczniejsze niż w skarpecie. Wszystko dzięki BFG

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Oszczędności w banku bezpieczniejsze niż w skarpecie. Wszystko dzięki BFG

Nie warto trzymać oszczędności w domu nie tylko ze względu na inflację, ale także ze względów bezpieczeństwa. Gdy dysponujemy dużą gotówką, która przechowujemy w domu, musimy sami ją odpowiednio zabezpieczyć. Pieniądze złożone w banku są zawsze bezpieczniejsze niż w skarpecie - wszystko to dzięki gwarancjom BFG.

Banki działają w oparciu o prawo bankowe, a do tego nadzorowane są przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Kolejnym stopniem zabezpieczenia ich działalności jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), który czuwa nad bezpieczeństwem pieniędzy wpłacanych przez deponentów do banków.

Działalność tej ostatniej instytucji jest bardzo istotna z punktu widzenia klientów. Bankowy Fundusz Gwarancyjny został powołany do istnienia w roku 1995. Jego główne działanie to stabilizacja systemu bankowego oraz czuwanie nad depozytami. BFG obejmuje swoją opieką również SKOK-i (spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe). Warto dodać, że na środki, jakimi dysponuje fundusz, składają się obowiązkowo wszystkie banki i SKOK-i.

Instytucja BFG jest tak naprawdę fundamentem dla poczucia bezpieczeństwa klientów. Gdy któryś z banków lub SKOK-ów ma problemy z płynnością finansową i następuje jego upadek, do akcji wkracza BFG. Mieliśmy tego przykład niedawno w przypadku SKOK-u Wspólnota czy SKOK-u Wołomin. Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma za zadanie wypłacić klientom instytucji, które zbankrutowały, środki gwarantowane na mocy prawa.

Zarówno osoby fizyczne, jak i prawne mogą zgłosić się do BFG w sprawie wypłaty depozytów. Do otrzymania takich środków uprawnione są także jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, depozytariusze SKO i pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych. Lista banków, które objęte są gwarancjami, dostępna jest w serwisie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Trzeba jednak pamiętać, że ze środków BFG można skorzystać tylko, gdy KNF zawiesi działalność banku lub SKOK-u i złoży do sądu wniosek o jego upadłość.

Jakie środki podlegają ochronie BFG? To pieniądze na imiennych rachunkach bankowych, a także depozyty walutowe. Jednak BFG zawsze wypłaci nam należność w złotówkach. Depozyty klienta w danym banku są gwarantowane do łącznej wysokości 100 000 euro, czyli ok. 400 000 zł. Do tej kwoty otrzymamy całość pieniędzy, a ewentualnie pozostałą część mamy szansę odzyskać z masy upadłościowej. Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma 20 dni roboczych na wypłatę środków od dnia, gdy bank lub SKOK zawiesił działalność na skutek decyzji KNF. Ta ostatnia może ten okres przedłużyć o kolejne 10 dni. Pewne jest jednak, że pieniądze otrzymamy.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.12.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
895 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kolejny upadek SKOK-u 8.1.2016 9:30 przez:
Edyta
srodki na wklad wlasny czy wykonczenie? 7.8.2015 10:58 przez:
marcinb

forum o kredytach

Forum finansowe dla firm
Jak spłacić us, mając jednocześnie pieniądze na rozwój? 24.5.2015 16:12 przez:
Sabina Rafał RafałSabina

forum finansowe dla firm