27.11.2014, 16:48

Fundusze inwestycyjne nie tak bezpieczne jak lokata

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Fundusze inwestycyjne nie tak bezpieczne jak lokata

Polacy, chociaż nie są mistrzami oszczędzania, coraz częściej gromadzą pieniądze z myślą o przyszłości lub realizacji powziętych planów. Wybierane są różne sposoby na pomnażanie nadwyżek finansowych. Popularne są lokaty, ale w związku z ich mizernym oprocentowaniem sporo osób próbuje także funduszy inwestycyjnych. Chociaż nie są one tak bezpieczne jak depozyty bankowe.

Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe to całkiem odmienna filozofia pomnażania pieniędzy. Różnią się nie tylko poziomem ryzyka, ale również stopą zwrotu. Warto sprawdzić, co je charakteryzuje i na co możemy liczyć, decydując się na jeden z tych sposobów lokowania pieniędzy.

Ryzyko i zarobki

Na pewno lokata jest bezpieczniejszym sposobem na oszczędzanie. Nie grozi nam w tym wypadku o żadne wahanie cen kursów czy złe dane gospodarcze. Na poziom lokat wpływają jedynie stopy procentowe. Obecnie to może być właśnie największym problemem, jeśli chodzi o wybór ofert depozytowych. Stopy są niskie i niskie jest oprocentowanie lokat, bez względu na to, co twierdzą przedstawiciele banków. Niemniej lokata to pewny zysk, nie można na lokacie stracić pieniędzy.

Takiej gwarancji w przypadku funduszy inwestycyjnych nikt nie da. Fundusze inwestycyjne nie są tak bezpieczne, jak lokaty, chociaż to również zależy od rodzaju funduszu. Na rynku możemy znaleźć takie, których sposób działania jest dość agresywny i inwestują głównie w akcje. Jednak funkcjonują również fundusze inwestujące w państwowe papiery dłużne (obligacje), cechujące się w zasadzie zerowym ryzykiem straty. Te drugie oferują mniejszą stopę zwrotu niż fundusze oparte na giełdzie. Można również wybrać rozwiązanie pośrednie. Niektóre z funduszy dywersyfikują inwestycje, część kapitału lokując w akcje, a część w bezpieczne instrumenty finansowe.

Im większy poziom ryzyka, tym większa szansa dużego zarobku, ale również straty. Lokata jest lepszym rozwiązaniem dla osób stawiających na długoterminowe oszczędzanie. Fundusze, szczególnie akcji, to możliwość szybszego zarobku, jednak w warunkach większego ryzyka.

Elastyczność i opłaty

Inna jest również elastyczność inwestowania w obydwa wymienione wcześniej instrumenty finansowe i inna dostępność ulokowanych pieniędzy. Nie można nimi swobodnie dysponować w przypadku lokaty. A jeśli zrezygnujemy z niej przed terminem, zazwyczaj tracimy wszelkie odsetki, chociaż czasami zdarzają się wyjątki, jak np. Lokata na Start Getin Banku lub Lokata Bezkarna BGŻOptimy.

Z funduszami inwestycyjnymi nie ma takich problemów. Możemy w każdej chwili sprzedać udziały. Jednak w przypadku bessy na giełdzie, może nam się to nie opłacać. Warto również wspomnieć w tym wypadku o opłatach manipulacyjnych oraz opłatach za zarządzanie (w końcu to specjaliści inwestują nasze pieniądze).

W przypadku lokaty przy każdej kapitalizacji odsetek zapłacimy podatek, natomiast w przypadku funduszy inwestycyjnych nie płaci się fiskusowi od każdej zmiany wartości jednostki, ale dopiero przy sprzedaży udziałów.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (27.11.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora