17.11.2014, 16:24

Lokata z oprocentowaniem stałym czy zmiennym - gdzie zarobisz więcej?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Lokata z oprocentowaniem stałym czy zmiennym - gdzie zarobisz więcej?

Inwestując, chcemy zarobić jak najwięcej. Lokaty terminowe dają możliwość osiągania stabilnych profitów w bezpieczny sposób.

Na rynku jest wiele typów lokat. Które będą najkorzystniejsze?

Lokaty terminowe możemy podzielić między innymi ze względu na sposób oprocentowania. Rozróżnia się lokaty z oprocentowaniem stałym i zmiennym. Każda z opcji ma swoich zwolenników i swoje zalety. Przed wybraniem właściwej dla siebie opcji, warto przyjrzeć się im bliżej.

Lokaty z oprocentowaniem stałym charakteryzują się, jak sama nazwa sugeruje, stałym, niezmiennym w okresie trwania lokaty poziomem oprocentowania. Już przy zakładaniu depozytu można łatwo skalkulować zysk, który przyniesie. Oprocentowanie stałe ma zazwyczaj zastosowanie w przypadku lokat krótkoterminowych. Zaletą takiej opcji jest gwarancja wysokości odsetek i prostota tego rozwiązania.

Lokaty z oprocentowaniem zmiennym są nieco bardziej skomplikowanymi produktami bankowymi. Wysokość oprocentowania tych lokat jest zazwyczaj uzależniona od aktualnego poziomu stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej, i od sytuacji depozytowej na rynku. Jeżeli stopy procentowe są podnoszone, banki polepszają warunki lokat, i osoba posiadająca depozyt z oprocentowaniem zmiennym zyskuje. Jeżeli stopy procentowe spadają, oprocentowanie lokaty staje się mniej korzystne.

Dokładne informacje na temat czynników, które mają wpływ na bieżącą wysokość zmiennego oprocentowania lokat, znajdują się w informacjach dostępnych w oddziale banku, w prospekcie informacyjnym, umowie i innych dokumentach otrzymywanych podczas podpisywania umowy. Czynniki te mogą być różne w zależności od instytucji finansowej. W części z nich wpływ na oprocentowanie lokaty może wywierać tylko zmiana stóp procentowych, w innych może mieć znaczenie inflacja lub nawet indywidualne decyzje zarządu konkretnego banku. Dlatego bardzo ważne, by zapoznać się dokładnie z zasadami dotyczącymi danej lokaty. Generalnie jednak lokata z oprocentowaniem zmiennym jest bardziej nieprzewidywalna. Nie można z góry oszacować, jakie profity przyniesie. W zależności od ogólnej sytuacji na rynku finansowym, może dać niewielki lub całkiem spory zysk.

Wybór pomiędzy lokatą z oprocentowaniem stałym lub zmiennym nie jest łatwy. Zmienne oprocentowanie kusi prognozami wzrostu, możliwym wyższym zyskiem. Stałe oprocentowanie jest za to stabilne i daje pewny zysk. Decyzja o wyborze wariantu depozytu powinna zależeć przede wszystkim od chłodnej kalkulacji i zastanowienia się nad tym, czy jesteśmy gotowi podjąć ryzyko i być może ugrać nieco więcej, czy raczej cenimy sobie absolutną stabilność.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (17.11.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Lokata Zysk + co sądzicie? 22.12.2015 8:20 przez:
yarek
Lokata z premią Toyota Bank. Warto? 20.5.2015 14:00 przez:
Cezary
lokata za granicą 16.1.2015 10:20 przez:
Tomasz Słupczynski, Ekspert Comperia.pl
Lokata bezkarna BGŻ OPTIMA - najwyższe oprocentowanie? 9.5.2016 16:04 przez:
ilion
Happy plus w Idea Bank - najlepsza lokata? 6.5.2016 18:12 przez:
lucy
Zyskowny Duet w Credit Agricole 13.8.2015 15:19 przez:
tales

forum o lokatach