27.08.2014, 09:56

Dlaczego IKE i IKZE są lepsze od OFE?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9.5     / 10 (oddano 2 głosów)

Dlaczego IKE i IKZE są lepsze od OFE?

IKE i IKZE należą do indywidualnych form oszczędzania emerytalnego. W przeciwieństwie do OFE są dobrowolne i jednocześnie o wiele lepsze.

Liczyć na I i II filar nie warto. Zwiększająca się liczba emerytów w stosunku do osób pracujących sprawia, że dziura w ZUS-ie tylko powiększa się z dnia na dzień. Stąd coraz bardziej popularne stają się produkty III filaru – Indywidualne Konto Emerytalne i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Działają na identycznej zasadzie jak zwykły fundusz pieniężny, obligacyjny czy akcyjny, który można założyć w ramach prawie każdego konta bankowego. Istnieje jednak jedna, bardzo pozytywna różnica – zyski z IKE i IKZE są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych.

Sprawdź też: Konto oszczędnościowe dla emeryta

IKE czy OFE?

Kiedyś to OFE miały być przełomowym produktem pomagającym Polakom zaoszczędzić na emeryturę. Obecnie, podczas kolejnej reformy, kiedy to zmniejszono procentowy udział składki emerytalnej przekazywanej do Otwartych Funduszy Emerytalnych, licząc tylko na pierwsze dwa filary, można spodziewać się emerytury rzędu 50-60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Decydując się na indywidualne metody oszczędzania można spokojnie podnieść comiesięczną wypłatę do 100 proc. albo i więcej. Największe zalety III filaru tkwią jednak w czymś innym.

Jak oszczędzać na emeryturę?

Założenie i odkładanie na IKE i IKZE są całkowicie dobrowolne i nieobowiązkowe. Nikt nie będzie przymuszał do comiesięcznego odkładania gotówki. Można wpłacać, kiedy się chce i praktycznie ile się chce (choć oczywiście istnieje kwota minimalna i maksymalna). Dodatkowo, ma się stały dostęp do tych pieniędzy. Można je wybrać w każdym momencie, choć trzeba być świadomym, że w tym momencie rezygnuje się z ulgi podatkowej. Środki z indywidualnych kont są dziedziczone i mogą zostać wypłacone albo przetransferowane na inne IKE lub IKZE. A co najważniejsze – nigdy nie zostaną zagarnięte przez ZUS na pokrycie bieżących świadczeń emerytalnych, tak jak to miało miejsce w przypadku OFE.

Sprawdź też: Jak oszczędzać na emeryturę?

Indywidualne metody oszczędzania na emeryturę stają się niezbędne i każdy świadomy Polak powinien we własnym zakresie zatroszczyć się o własne utrzymanie podczas jesieni życia. I i II filar, choć obowiązkowe, w tej formie nie będą w stanie zapewnić przyzwoitego życia na emeryturze, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z wszystkich dostępnych metod.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (27.08.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
895 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora