25.08.2014, 15:41

Na czym polega fenomen IKE?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Na czym polega fenomen IKE?

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) to metoda oszczędzania należąca do III filaru i zdobywająca coraz większą popularność wśród Polaków. Na czym polega jej fenomen?

IKE można porównać do zwykłych funduszy inwestycyjnych, z których usług można skorzystać w ramach każdego banku. Jest jednak o wiele bardziej atrakcyjniejsze, jeśli celem jest odkładanie wyłącznie na emeryturę. Po osiągnięciu 60 lat można podjąć pieniądze z konta, które nie zostaną obciążone podatkiem od zysków kapitałowych. W kieszeni deponenta pozostaje więc te 19 proc. wypracowanego zysku, które standardowo powinien przekazać na rzecz Skarbu Państwa w ramach tzw. podatku Belki.

Indywidualne konto

Bardzo intratny jest fakt posiadania faktycznie własnego konta, na którym odkłada się pieniądze. Jest to szczególnie ważne dla osób młodych, które chcą wiedzieć, gdzie obecnie znajdują się ich środki i co się z nimi dzieje. Niestety, I i II filar nie dają takiej możliwości. Nigdy nie wiadomo, co się stanie z ZUS-em i pieniędzmi, które gromadzi. Trudno ustalić wysokość przekazanej gotówki, nie wspominając o kwocie świadczenia emerytalnego. IKE w każdej chwili można zamknąć i wypłacić pieniądze, choć wtedy rezygnuje się z ulgi podatkowej. Daje to jednak poczucie bezpieczeństwa i fizycznego dostępu do posiadanych pieniędzy.

Bezpieczeństwo dla rodziny

Środki znajdujące się na IKE są w całości dziedziczone. Mogą zostać wypłacone albo przelane na inne IKE bez utraty 19 proc. – wartości podatkowej. To również idealna metoda oszczędzania dla osób, które w sposób świadomy chcą decydować o pomnażaniu swoich środków. Możliwość samodzielnego decydowania o charakterze funduszu jest dla wielu osób dużym plusem. Daje poczucie kontroli i panowania nad własnymi pieniędzmi. Podejmując decyzję o przeznaczeniu odłożonych środków, można wybrać bezpieczne fundusze pieniężne o małej stopie zwrotu lub ryzykowne i agresywne fundusze, które mogą przynieść duże zyski. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oszczędzającego.

Fenomen IKE polega na prawie decydowania o swojej własności. Nikt nie będzie przymuszał do comiesięcznych wpłat. Nikt nie będzie ścigał, jeśli wpłaci się złotówkę mniej. Co najważniejsze, w każdym momencie będzie dokładnie wiadomo, ile pieniędzy znajduje się na koncie i gdzie one są. To znaczna przewaga III filaru nad I i II filarem.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (25.08.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
895 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt bez odsetek - na czym polega? 4.5.2016 10:00 przez:
pitarek

forum o kredytach

Forum o lokatach
Na czym polegał wałek z polisolokatami? 9.5.2016 13:03 przez:
fed
Na czym można obecnie zarobić najwięcej? 11.5.2015 14:40 przez:
smay

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Bonus-malus na czym polega ? 21.4.2016 10:41 przez:
kaplok

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Na czym oszczędzać w firmie? 15.9.2014 10:10 przez:
bogata

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Plus, mix czy abonament? 21.4.2016 20:05 przez:
anna p

forum gsm