26.08.2014, 10:48

Z ROR-em czy bez ROR-u - na jakie lokaty się decydować?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 1 głosów)

Z ROR-em czy bez ROR-u - na jakie lokaty się decydować?

Lokaty dzielą się na dwie większe grupy: te dostępne bez żadnych dodatkowych warunków oraz te, które mogą założyć jedynie klienci korzystający z dodatkowych produktów finansowych banku, głównie kont osobistych. Jaką lokatę zatem lepiej wybrać: z ROR-em czy bez ROR-u?

Klienci, którzy chcieliby ulokować swoje środki na wysoko oprocentowanej lokacie, muszą pamiętać, że przy niskich obecnie stopach procentowych nie ma co się spodziewać kokosów. Maksymalnie zyskamy w tych czasach 5 proc. brutto, a i to będą bardzo rzadkie przypadki. Trzeba dodatkowo pamiętać, że nawet na takie oprocentowanie nie załapią się wszyscy, ponieważ wiele lokat wymaga założenia konta osobistego.

To, czy zakładać lokatę bez ROR-u czy z ROR-em, to dość duży dylemat. Nie sposób odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. W sumie jedyne, co można zrobić, to porównać różne oferty i stwierdzić, która z nich aktualnie jest najatrakcyjniejsza. Ogólnie nie ma takiej zasady, że lokata z kontem jest bardziej opłacalna niż lokata bez konta. Wszystko zależy od długości trwania lokaty, a także momentu, kiedy się na nią decydujemy.

W tej chwili najlepsze oprocentowanie lokat Z ROR-em oferują:

  • Meritum Bank: Lokata Start z oprocentowaniem 5 proc. w skali roku przez 2 miesiące dla środków od 1000 zł do 10 tys. zł. Oferta dostępna, niestety, tylko dla nowych klientów, którzy założą konto osobiste.
  • Deutsche Bank: db Lok@ta z oprocentowaniem 5 proc. w skali roku przez 2 miesiące dla środków od 2 tys. zł do 10 tys. zł. Oferta dostępna jedynie dla nowych klientów, którzy zdecydują się na ROR w banku.

W przypadku lokat bez ROR-u również można liczyć na oprocentowanie rzędu 5 proc. w skali roku, a oferuję je banki:

  • Lion's Bank: Lokata Bonjour z oprocentowaniem 5 proc. w skali roku przez 1 miesiąc, ale tylko dla środków od 200 tys. zł do 300 tys. zł. Oferta dostępna bez konieczności zakładania konta.
  • Idea Bank: Lokata Happy z oprocentowaniem 5 proc. w skali roku przez 3 miesiące dla środków od 1 tys. zł do 10 tys. zł. Oferta tylko dla nowych klientów, ale bez konieczności zakładania konta osobistego.
  • Getin Online: Lokata Start z oprocentowaniem 4,5 proc. w skali roku przez 2 miesiące dla środków od 500 zł do 10 tys. zł. Oferta dostępna jedynie dla nowych klientów, jednak bank nie wymaga założenia ROR-u.

Jak widać, przy najlepiej oprocentowanych lokatach mniejsze znaczenie odgrywa ROR, większe to, czy jesteśmy dla banku nowym klientem. Sytuacja wcale jednak nie musi wygląd tak samo w przypadku lokat 6- lub 12-miesięcznych, dlatego też zawsze należy bardzo dokładnie analizować oferty, wyliczając wszystkie dodatkowe koszty, ponieważ mogą one później zmniejszyć znacznie nasze zyski.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (26.08.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora