27.06.2014, 09:16

Który produkt oszczędnościowy wybrać?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Który produkt oszczędnościowy wybrać?

Coraz więcej mówi się dziś o oszczędzaniu. Powodem tego jest rosnący konsumpcjonizm młodych ludzi oraz obawa przed brakiem emerytur w przyszłości.

Definicja oszczędności jest bardzo prosta. Oszczędności to różnica między dochodem, jaki osiągamy, a tym, co wydajemy na konsumpcję. Środki, które nam zostały, możemy pozostawić w tzw. skarpecie lub pod materacem, aczkolwiek wówczas będą one traciły na wartości. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zdeponowanie tych środków na produktach oszczędnościowych.  

Który produkt oszczędnościowy wybrać?

Lokata i rachunek oszczędnościowy w banku to dwa produkty, które dają klientowi gwarancję zysku i bezpieczeństwa. Między tymi dwoma instrumentami są jednak pewne różnice. Zastanawiasz się, gdzie ulokować środki, które za pół roku będą ci potrzebne na remont? Pozostawione w domu stracą na wartości wskutek inflacji. Zdecydowanie lepiej zanieść je do banku. Pojawia się jednak pytanie, co wybrać: lokatę czy konto oszczędnościowe? Na lokacie zapewne zarobimy więcej, gdyż jej oprocentowanie jest wyższe. Musimy jednak mieć świadomość, że w tym przypadku blokujemy swoje pieniądze na określony czas. Jeżeli zerwiemy lokatę wcześniej, to niestety nie otrzymamy odsetek. Z kontem oszczędnościowym jest inaczej. Daje ono możliwość swobodnego wypłacania i wpłacania pieniędzy. Obecnie jego oprocentowanie waha się jednak od 1 proc. do 3,5 proc.

Gdzie szukać najlepszych produktów oszczędnościowych?

Banki coraz chętniej promują wysoko oprocentowane rachunki oszczędnościowe. Lider w tej materii oferuje dzisiaj 3,5 proc. na nowe środki. Oferta dotyczy 3 miesięcy i opiewa na maksymalną kwotę 100 tys. zł. Najlepszą lokatę oferuje dzisiaj Lion’s Bank: oprocentowanie to aż 5 proc., jednak minimalna wartość tej lokaty to 100 tys. zł. Dla mniejszych wkładów polecamy Idea Bank, który oferuje 4 proc. dla minimum 10 tys. zł.

Produkty oszczędnościowe, takie jak lokata czy konto, to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą na długo blokować środków i cenią sobie bezpieczeństwo kosztem małych zysków.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (27.06.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora