10.09.2014, 13:20

Jak oszczędzać na emeryturę, inwestując?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 2 głosów)

Jak oszczędzać na emeryturę, inwestując?

Obawiasz się o wysokość swojej przyszłej emerytury? Zapoznaj się ze sposobami oszczędzania na przyszłe lata. 

Wielu z nas, choć jesteśmy jeszcze młodzi, myśli o zapewnieniu sobie godziwej emerytury, która pozwoli godnie żyć na stare lata. Niestety, w większości przypadków nasze zarobki nie są oszałamiające. Nie możemy zatem raczej oczekiwać, że zostanie nam wyliczona emerytura w zadowalającej wysokości.

Gros Polaków ma świadomość tego, że niezależnie, czy wybierze emeryturę z OFE, czy też z ZUS-u, to świadczenia i tak będą relatywnie niskie, niezapewniające godnego życia. Dlatego też wielu Polaków rozgląda się za sposobem dodatkowego odkładania na stare lata. Wśród wielu godnych polecania produktów finansowych na uwagę zasługują Indywidualne Konta Emerytalne, w skrócie IKE, oraz IKZE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Oba konta są częścią tak zwanego trzeciego filaru emerytalnego.

Oba rozwiązania oferują przyszłym emerytom korzyści podatkowe, choć jednocześnie mają wadę w postaci maksymalnego limitu wpłat. W przypadku IKE limit wynosi trochę ponad 11 tys., a w przypadku IKZE – 4 tys. złotych rocznie. Zaletą oszczędzania w IKE jest fakt, iż w chwili nabycia prawa do emerytury zgromadzony przez nas kapitał zostanie zwolniony z podatku od zysków kapitałowych, tzw. podatku Belki. Oszczędzanie w IKZE pozwala corocznie odliczać od podstawy opodatkowania wpłacanych składek. Wiąże się to z uzyskaniem zwrotu podatku za poprzedni rok.

Oba rozwiązania oszczędzania na przyszłą emeryturę niewątpliwie mają zalety. Warto im się dokładniej przyjrzeć, mając na uwadze naszą przyszłość za paręnaście czy kilkadziesiąt lat.

Oprócz IKE i IKZE ciekawą możliwością zgromadzenia dodatkowych środków na przyszłą emeryturę są ubezpieczenia na życie i dożycie. Ich główną zaletą jest to, że przystępując do takiego ubezpieczenia, przyszły emeryt wie z góry, jaką kwotę uzyska w przyszłości. Zainwestowane pieniądze można odzyskać w postaci jednorazowej wypłaty lub też comiesięcznej renty. Środki zgromadzone w tych programach ubezpieczeniowych są (podobnie jak IKE) zwolnione z podatku z zysku kapitałowego.

Innym popularnym sposobem na oszczędzanie na przyszłą emeryturę mogą być programy systematycznego oszczędzania z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. Stanowią one idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy mają kłopot ze zmobilizowaniem się do systematycznego oszczędzania.

Wymienione tu sposoby oszczędzania na przyszłą emeryturę są najpopularniejsze. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości, nie wiemy, co będzie dla nas najlepsze, warto zwrócić się o pomoc do doradcy finansowego. Doradzi nam i pomoże wybrać najbardziej optymalną dla nas opcję.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (10.09.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
898 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora