25.07.2014, 14:18

IKE, czyli zarabiaj bez podatku Belki

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 2 głosów)

IKE, czyli zarabiaj bez podatku Belki

Wszelkie lokaty bankowe i inne rozwiązania inwestycyjne mają jedną podstawową wadę – podatek Belki. Na szczęście można go uniknąć zakładając IKE.

IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne, to rozwiązanie w ramach III filaru emerytalnego, pozwalające zaoszczędzić pieniądze i zwiększyć jakość życia w wieku emerytalnym. Niestety samo IKE nie ma zbyt wielu zwolenników, a wynika to z faktu, że większość z nas boi się ryzyka związanego z uczestnictwem w niektórych produktach inwestycyjnych.

Oczywiście nie sposób nie zgodzić się z takimi osobami, gdyż ryzyko w większości przypadków rzeczywiście istnieje. Nie można jednak zapominać, że nie jest to wina IKE, które samo w sobie nie jest rozwiązaniem inwestycyjnym, a jedynie dobrowolną formą ubezpieczenia społecznego, w ramach którego mogą być wykorzystywane różne produkty finansowe, takie jak rachunek inwestycyjny w domu maklerskim, bankowy rachunek oszczędnościowy, fundusze inwestycyjne, obligacje skarbowe, polisy na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym czy inne, dobrowolne fundusze emerytalne. To właśnie wybór jednego z wymienionych produktów ma wpływ na ewentualne zyski i ryzyko płynące z inwestycji. Każdy zgodzi się przecież, że tak jak nie można porównać ryzyka związanego z inwestycjami w domach maklerskich z obligacjami skarbowymi, tak nie można też zrzucać winy za poniesione straty na IKE. Jeśli przystąpimy do danego produktu poza IKE, straty będą takie same, a nawet większe. I tutaj właśnie ujawnia się wyższość IKE nad innymi produktami inwestycyjnymi.

Osoby posiadające IKE są zwolnione z 19-procentowego podatku Belki, który pozbawia nas przecież znacznej części zarobionych środków. Konstrukcja IKE została jednak stworzona z myślą o oszczędzaniu na emeryturę, a więc skorzystanie z dobrodziejstw tego rozwiązania wiąże się też z kilkoma wymogami. Przede wszystkim jest to plan długoterminowego oszczędzania, a więc środki możemy wypłacić dopiero po ukończeniu 60 roku życia. Jeśli zrobimy to wcześniej, będziemy zmuszeniu zapłacić podatek. Ponadto roczna wpłata na IKE nie może być wyższa niż 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli około 11 tys. zł. Oszczędzanie należy też rozpocząć odpowiednio wcześniej, co jest korzystne ze względu na kapitalizację odsetek i wysokość potencjalnego zysku.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (25.07.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
873 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora