28.06.2014, 15:27

Na lokacie możesz stracić

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Na lokacie możesz stracić

Lokata zwykle kojarzy nam się z samymi korzyściami finansowymi. Zdarza się jednak tak, że można na niej stracić.

Lokaty to rachunki depozytowe specjalnego typu oferowane przez banki. Klient może na nich umieścić określoną kwotę, która będzie pozostawała tam przez ustalony z góry okres czasu. Kwota jest oprocentowana, więc po upłynięciu czasu ważności lokaty otrzymamy włożony kapitał plus odsetki. Wysokość odsetek zależy oczywiście od oferty banku. Warto w tym miejscu dodać, że odsetki są w Polsce opodatkowane tzw. podatkiem Belki.

Wydawać by się mogło, że taki schemat nie dopuszcza możliwości straty na lokacie. Okazuje się jednak, że to realne zagrożenie. Kiedy należy się tego obawiać?

Pierwszą okolicznością, w której więcej stracimy, niż zyskamy, jest wcześniejsze wypłacenie środków z lokaty. Lokata zaczyna obowiązywać w momencie podpisania umowy. W umowie ustalamy, że np. przez 12 miesięcy nie użyjemy środków umieszczonych na lokacie. Ten dokument przewiduje sytuację, kiedy to odbieramy z różnych powodów powierzone bankowi pieniądze wcześniej. W takiej sytuacji najczęściej klient nie może liczyć na żadne odsetki. Strata może pojawić się zaś wtedy, gdy będziemy zmuszeni do opłacenia kary. Jeśli nawet jednak nie będzie żadnej kary finansowej, to wciąż tracimy, bo nie mogliśmy korzystać z pieniędzy np. przez 6 miesięcy, a i tak nic na nich nie zarobiliśmy.

Druga okoliczność dopuszcza inne rozumienie słowa „strata”. W tym przypadku nie oznacza ona tego, że w efekcie mamy mniej pieniędzy niż na początku. W przypadku, gdy wybieramy niekorzystną lokatę, stratą nazywamy potencjalny zysk, który nam umknął, gdybyśmy zdecydowali się na lepiej oprocentowany produkt. Takie sytuacje zdarzają się bardzo często. Powodem jest fakt, iż większość z nas nie lubi tracić czasu na szukanie najlepszych propozycji rynkowych w danym czasie. Decydujemy się najczęściej na lokatę w znanym nam banku i tym samym inwestujemy swoje środki w przedsięwzięcie, które relatywnie jest mniej zyskowne niż inne dostępne na rynku.

Ostatnia sytuacja, kiedy tracimy na lokacie, dzieje się wtedy, gdy nie pozwala nam ona zarobić nawet na rosnącą inflację. Czasami po dokładnych wyliczeniach może się okazać, że po uwzględnieniu inflacji nasza lokata nie przyniosła żadnego konkretnego zysku. Tutaj po raz kolejny ujawnia się konieczność brania pod uwagę takiej kwestii, jak oprocentowanie realne lokaty.

Jak widać, choć lokata to produkt stworzony do zarabiania, to zysk z niej nie tylko może okazać się niezadowalający, ale też może nie być go wcale.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (28.06.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
1004 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Karta kredytowa i inwestowanie na lokacie 11.3.2016 13:19 przez:
Tereza
Czy mamy zdolność kredytową? 15.12.2015 8:04 przez:
paweł

forum o kredytach

Forum o lokatach
Zarabiaj więcej niż na lokacie 28.9.2015 18:24 przez:
HorusInkasso
Czy na lokacie można stracić? 7.3.2015 15:20 przez:
Arias

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Polisa z funduszem 14.1.2016 15:29 przez:
dhagbar

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Inwestycja w condo hotele oraz aparthotele 14.1.2016 14:20 przez:
antek

forum finansowe dla firm

Najnowsze