Ile zarabia na lokatach rentier?

2014-11-12 14:13:52

Rentier to osoba, która jest w stanie utrzymać się z procentów od posiadanego kapitału, papierów wartościowych lub nieruchomości na wynajem. Taki człowiek nie musi pracować, ponieważ jego pieniądze, ulokowane np. na lokatach, pracują dla niego. Sprawdźmy, ile może zarobić rentier na swoich oszczędnościach.

Jak zostać rentierem?

Czy zwykły człowiek może zostać rentierem? Niestety, nie jest to takie proste i wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Trzeba zgromadzić odpowiedni kapitał, który będzie na nas pracował. Osoba zarabiająca średnią krajową, by zostać rentierem, musiałby oszczędzać naprawdę długo, by móc czerpać duże zyski z lokat.

Pierwszym krokiem do tego celu, czyli godziwego zarabiania na oszczędnościach, jest umiejętne oszczędzanie. Jeśli będziemy systematycznie odkładać pieniądze, mamy możliwość w okresie emerytalnym stać się rentierem zarabiającym dodatkowe pieniądze na własnej lokacie. Oczywiście to, kiedy będzie można czerpać zyski rentierskie, zależy od poziomu oszczędności. Ważne są tutaj kwota, jaką chciałby otrzymywać przyszły rentier oraz okres wypłaty tych środków. Drogi do celu są również różne. Można lokować oszczędności w bezpieczne instrumenty finansowe (np. lokaty bankowe) lub w bardziej ryzykowne, ale przynoszące większy zysk i skracające czas do zostania rentierem.

Zarobki rentiera

Zarobki rentiera są przede wszystkim zależne od posiadanego kapitału oraz od oprocentowania lokaty bankowej, na której zdeponował posiadany kapitał. Jeśli zdecydujemy się na krótkotrwałą lokatę, nasze zyski będą mniejsze. Warto wybierać lokaty długoterminowe, ponieważ te są wyżej oprocentowane, co pozwala nam sukcesywnie zwiększać zyski. Dodatkową zaletą takich lokat jest także to, że decydując się na jeden bank, zawieramy z nim umowę raz i obowiązuje ona przez wiele miesięcy, a nawet lat. Dodatkowo mamy także gwarancję, że ulokowany kapitał ciągle zwiększa nasze oszczędności, a od tego zależy nasza przyszłość jako rentiera.

Zakładając, że mamy zaoszczędzony 1 mln zł, który ulokujemy na rocznej lokacie w banku (na ok. 3–4%), mamy możliwość zarobienia miesięcznie 2–3 tys. zł. Oczywiście, jeśli posiadamy większy kapitał, wtedy ta kwota się zwiększy. Nasze zyski wzrosną również, gdy staniemy się emerytem, ponieważ wtedy nie będziemy musieli płacić podatku od dochodów kapitałowych, a to za sprawą możliwości korzystania z konta lub lokaty na indywidualnym koncie emerytalnym, które jest zwolnione z tego podatku.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam