17.06.2014, 12:06

Jak ustrzec się przed włamaniem na konto osobiste?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Jak ustrzec się przed włamaniem na konto osobiste?

Sposobów dostępu do kont osobistych jest coraz więcej (przykładem bankowość elektroniczna i mobilna), dlatego też coraz baczniej należy uważać na to, by na ROR nikt się nie włamał.

W tej chwili prawie każdy Polak posiada rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w banku. Konto osobiste jest praktycznym sposobem na realizację transakcji. W wielu sytuacjach życiowych posiadanie konta jest wręcz niezbędne, choćby dlatego, że pracodawcy przelewają na nie nasze wynagrodzenie.

Bezpieczeństwo konta osobistego to kwestia pierwszorzędna. Nie wolno traktować tego tematu z pobłażaniem, gdyż ma on dla nas duże znaczenie. Chodzi tu przede wszystkim o fakt, że istotne jest kontrolowanie siebie i sprawdzanie, czy nie jesteśmy zagrożeni. W jaki sposób ustrzec się więc przed atakiem na nasze konto?

Są dwie możliwości ataku: przez Internetu i z użyciem karty płatniczej. Pierwsza dotyczy osób, które posiadają konto z dostępem do bankowości internetowej. Jest to usługa, z której korzysta coraz więcej osób, ponieważ cechuje się dużą wygodą - można obsługiwać swój rachunek praktycznie z dowolnego miejsca, byle by mieć dostęp do Internetu. Wchodzimy na stronę banku i logujemy się indywidualnym hasłem do konta. Z naszego komputera możemy wykonywać przelewy, sprawdzać stan konta, a także korzystać z szeregu produktów bankowych. Gdzie może pojawić się w takiej sytuacji zagrożenie? Głównym problemem jest proces logowania się. Choć każdy z nas posiada własne hasło i kod, to może zdarzyć się tak, że jakiś wirus przekieruje nas bez naszej wiedzy nie na stronę banku, tylko do innej witryny. Podłożona strona będzie służyła do sczytania naszych danych dostępu. Aby tego się ustrzec, trzeba zwracać uwagę na to, jaki widnieje adres strony logowania. Jeśli coś nas w niej niepokoi albo wygląda nieznajomo, to trzeba zrezygnować z logowania i powiadomić bank o problemie. Druga możliwość ataku to uzyskanie przez osobę trzecią dostępu do naszego komputera, gdy mamy włączone konto i się nie wylogowaliśmy. Dlatego warto pamiętać o tym, aby nie udostępniać tego rodzaju urządzeń osobom niepowołanym.

W przypadku kart płatniczych podstawowym problemem jest sczytanie naszych danych w bankomacie. Choć jest to coraz rzadsze, to mimo wszystko może się zdarzyć. Na wypadek takich sytuacji warto ubezpieczyć naszą kartę, a także ustalić sobie dzienny limit wypłat i przelewów na koncie. Te sposoby są równie skuteczne w przypadku kradzieży karty płatniczej. Już na wstępie powinniśmy zadbać o te sposoby ochrony.

Jak widać, stosując się do kilku zaleceń, możemy się skutecznie zabezpieczyć przed włamaniem na nasz rachunek bankowy. Jeśli będziemy ostrożni i wykorzystamy wszystkie dostępne opcje, to na pewno uda nam się odpowiednio zabezpieczyć przed złodziejami.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (17.06.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum