17.04.2014, 14:07

Załóż lokatę długoterminową

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8     / 10 (oddano 1 głosów)

Załóż lokatę długoterminową

Kiedy spada oprocentowanie lokat krótkoterminowych, pojawia się zainteresowanie lokatami długoterminowymi. Czy warto zdecydować się na depozyt z długim okresem umownym?

Lokaty długoterminowe pozwalają na zdeponowanie oszczędności w bezpiecznym miejscu (w banku), w którym będą pomnażane, bez konieczności ciągłego podpisywania kolejnych umów co kilka miesięcy i pilnowania terminów zapadalności. Bankom również zależy na tym, aby oszczędności klientów znajdowały się u nich jak najdłużej. Stąd pojawienie się kilku ciekawych propozycji.

Oszczędzanie na dłużej

Większość Polaków nadal nie oszczędza. Głównie dlatego, że brak im na to funduszy, ale też z racji, że oprocentowanie na lokatach oraz kontach oszczędnościowych nie jest interesujące na tyle, aby zainwestować pieniądze na dłuższy okres. Mimo wszystko warto założyć lokatę długoterminową, dzięki której nasze oszczędności będą rosnąć, bez naszej ingerencji. Przy założeniu, że jest ona długoterminowa, zysk może być wart zainteresowania.

Ile można zarobić na lokacie długoterminowej?

W przypadku lokat krótkoterminowych najbardziej popularne okresy deponowania kapitału dotyczą zazwyczaj trzech lub sześciu miesięcy. W przypadku lokat długoterminowych Polacy najchętniej odkładają środki na rok lub dwa.

Jeśli weźmie się pod uwagę jedną z najbardziej popularnych lokat długoterminowych, Lokatę Direct + Internet Santander Consumer Banku, klient musi pamiętać o konieczności zapłacenia podatku od zysków kapitałowych, który wynosi 19 proc. Podobnie jak w przypadku innych lokat długoterminowych. Przy bliższym zapoznaniu się z ofertami lokat długoterminowych zdarza się tak, że im dłuższy okres umowy wybierzemy, tym wyższe oprocentowanie uzyskamy - choć nie jest to regułą.

Deponując pieniądze na lokatach, zawsze należy wziąć pod uwagę możliwą zmianę stóp procentowych oraz inflację. Jeśli przez kolejne dwa lata stopy procentowe będą spadać lub utrzymają się na tym samym poziomie, wówczas lokata długoterminowa staje się wyjątkowo opłacalna, dlatego warto ją założyć. Najbardziej opłacalne jest założenie lokaty 2-letniej lub dłuższej. Według analityków lepiej założyć lokatę długoterminową, zwłaszcza w czasach, gdy rynek finansowy jest tak niepewny. Jest to dobry sposób na przeczekanie zawirowań w świecie finansów. Jeśli jednak stopy procentowe pójdą w górę (a właśnie tak zapewne się stanie w ciągu najbliższego półrocza), decydując się na lokatę długoterminową o stałym oprocentowaniu, sporo możemy stracić, mając na uwadze odsetki, które kapitał wypracowałby wówczas, gdyby złożony został za kilka miesięcy na lokacie oprocentowanym wyżej niż te, które dostępne są obecnie.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (17.04.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
898 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora