24.04.2014, 12:52

Kredyt gotówkowy czy samochodowy - który korzystniejszy?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 1 głosów)

Kredyt gotówkowy czy samochodowy - który korzystniejszy?

Kupując auto, nie musimy decydować się od razu na kredyt samochodowy. Równie dobrze sfinansowaniu pojazdu może posłużyć kredyt gotówkowy, tylko, czy to opłacalne?

Klient stojący przed wyborem między kredytem gotówkowym a kredytem samochodowym ma trudny orzech do zgryzienia. Który produkt jest lepszy, jakie rozwiązanie jest korzystniejsze? Odpowiedź na te pytania nie jest tak oczywista. Spróbujmy więc najpierw porównać korzyści płynące z dokonania takiego, a nie innego wyboru.

Mianem kredytu gotówkowego określa się kredyty konsumenckie w kwocie do 255 550 zł, które przeznaczone są na sfinansowanie potrzeb konsumpcyjnych. Najczęściej kredyty gotówkowego są sposobem na opłacenie zakupów sprzętu RTV, komputerów, sprzętu AGD czy innych zakupów o wartości nie przekraczających 20 tys. zł. Innymi często wybieranymi celami są drobne remonty domowa, a także zakup samochodów. Istotną charakterystyką kredytów gotówkowych jest to, że maksymalne kwoty możliwe do uzyskania dzięki nim nie są szczególnie wysokie. W tej kategorii banki proponują zazwyczaj kredyty od kwoty 500 zł do 50-150 tys. zł. Co istotne, kredyt gotówkowy ma niezbyt długi okres spłaty. Waha się on zwykle od trzech miesięcy do 6-8 lat, choć zdarza się, że najdłuższe możliwe terminy spłat sięgają w niektórych bankach nawet 12 lat (przykładem Bank Pocztowy) .

Kredyt samochodowy to z kolei instrument finansowy, o który klient wnioskuje w sytuacji, kiedy jego celem jest zakup auta. Kredyt samochodowy w porównaniu do kredytu gotówkowego może mieć zwykle dłuższy okres spłaty i opiewać na wyższą kwotę. Wiąże się to bezpośrednio z faktem, że samochody jako dobra konsumpcyjne są znacznie droższe niż telewizory czy lodówki. Jego zaletą jest stosunkowo niskie oprocentowanie, ze względu na to, że tego rodzaju kredyt jest zabezpieczony na nabywanym pojeździe.

Próbując odpowiedź na pytanie, który kredyt jest korzystniejszy, należy rozważyć dwa aspekty pożyczek - finansowy i pozafinansowy. Jeśli będziemy chcieli tanio kupić drogi samochód, kosztujący np. 60 tys. zł, to warto wybrać tańszy kredyt samochodowy. Jeśli jednak kupujemy używany samochód za np. 15 tys. zł i zależy nam na ograniczeniu formalności do minimum, to kredyt gotówkowy - ze względu na brak konieczności ustanawiania zabezpieczenia na pojeździe - może być o wiele lepszym pomysłem.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (24.04.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
948 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt gotówkowy a scoring BIK 12.6.2016 23:40 przez:
alanteldream
Promocyjny Kredyt Gotówkowy w Bank BGŻ BNP Paribas S.A 5.4.2016 10:33 przez:
Kawulka
Własna działalność a kredyt gotówkowy 11.1.2016 11:12 przez:
jacek74
Zakup na raty czy kredyt gotówkowy? 22.12.2015 8:02 przez:
irina
Kredyt gotówkowy na mieszkanie czy hipoteczny? 10.12.2015 8:11 przez:
adrian-m

forum o kredytach

Forum finansowe dla firm
Bar z automatami - czy można na tym zarobić? 11.6.2015 18:13 przez:
smay

forum finansowe dla firm