30.01.2014, 12:28

Wymagania do kredytów samochodowych

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 1 głosów)

Wymagania do kredytów samochodowych

Zakup samochodu to decyzja, która codziennie jest podejmowana przez dziesiątki, jeśli nie setki osób w całym naszym kraju. Niestety, nie wszyscy mogą pozwolić sobie na nabycie pojazdu za gotówkę. Wtedy decydujemy się na inne rozwiązania, takie jak kredyt czy leasing. A jakie wymagania stawiają banki wnioskodawcom w przypadku kredytów samochodowych?

Choć decyzja o zaciągnięciu kredytu samochodowego nie niesie za sobą aż tak poważnych konsekwencji finansowych, jak decyzja o podjęciu kredytu hipotecznego, to wymagania stawiane kredytobiorcy przez bank potrafią niekiedy przysporzyć o ból głowy.

Jak w przypadku każdego rodzaju kredytu, kredyt samochodowy wymaga okazania niezbędnych dokumentów, które będą dla banku podstawą dla określenia zdolności kredytowej wnioskodawcy. W tym przypadku niezbędne będą dokumenty potwierdzające tożsamość kredytobiorcy, a także dokumenty poświadczające osiągane przez niego dochody. Z pewnością im lepsza będzie jego sytuacja materialna, tym mniej dokumentów będzie wymagał bank. Zazwyczaj trzeba będzie także okazać przyznane prawo jazdy. W niektórych przypadkach proces wnioskowania o pożyczkę potrwa zaledwie kilkanaście minut, innym razem dopełnienie wszelkich formalności może zająć nawet kilka dni.

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym, a więc musi być też przeznaczony na określony pojazd. W związku z tym bank będzie też wymagał od nas dowodu zakupu kredytowanego przedmiotu. W przypadku salonów sprzedaży będzie to faktura, a jeśli nabywamy auto od osoby fizycznej – umowa kupna-sprzedaży. Kolejnym dokumentem koniecznym do dostarczenia jest kserokopia karty pojazdu lub dowodu rejestracyjnego. Gdy na pojeździe zostanie ustanowiony zastaw rejestrowy, często bank będzie wymagał również cesji praw z polisy Autocasco. W tym miejscu należy też wspomnieć, że wykupienie ubezpieczenia AC i OC będzie koniecznością, niezależnie od naszym upodobań.

Wymagania stawiane przed kredytobiorcą, który sięga po kredyt samochodowy, mogą być uciążliwe, jednak ich spełnienie pozwoli na uzyskanie taniej pożyczki na zakup upatrzonego pojazdu. Cała procedura przebiegnie najsprawniej w przypadku zakupu auta w salonach samochodowych, które współpracują z bankami, oferując często przy tym atrakcyjne warunki kredytowania.  

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.01.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
896 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora