Spłata kredytu walutowego

2009-07-15 00:00:00

Od 1 lipca 2009 roku, dzięki wejściu w życie Rekomendacji S II, posiadacze kredytów hipotecznych w walutach obcych mogą spłacać raty kredytowe bezpośrednio w walucie kredytu.

Jak wygląda więc spłata kredytu walutowego?

Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła bankom, żeby te umożliwiły klientom spłatę rat bezpośrednio w walucie kredytu. Dzięki temu kredytobiorcy mogą zaoszczędzić na koszcie tzw. spreadu walutowego. Wcześniej klienci spłacali raty - wyrażone w obcej walucie - w złotych po kursie z dnia spłaty. W praktyce klient uzależniony był od tabel kursowych stosowanych przez bank, w którym posiada kredyt hipoteczny. Rekomendacja S II pozwala na zakup np. franków szwajcarskich taniej w kantorze, albo w innym banku.

Walutę obcą można też trzymać w gotówce, a ratę spłacać w oddziale. Innym, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest założenie konta walutowego. Warto pamiętać, że banki wirtualne nie prowadzą obsługi kasowej, a więc w tym przypadku ratę można uregulować tylko w formie przelewu z rachunku walutowego. Jeżeli zdecydujemy się na nowy sposób spłacania kredytu hipotecznego, warto posiadać konto walutowe w banku, który udzielił nam kredytu. Zaoszczędzimy bowiem na opłatach za przelewy, które do tanich nie należą.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl