Jaka sytuacja na rynku kredytowym? NBP pokazuje kwartalne badanie

"Zdecydowana większość banków zaostrzyła – często w znacznej skali – kryteria polityki kredytowej oraz gros warunków udzielania kredytów" - czytamy.

NBP opublikowało właśnie kwartalną ankietę dotyczącą wpływu koronawirusa na polski rynek kredytowy. Została ona skierowana do przewodniczących komitetów kredytowych banków. Jej wnioski niestety nie są zbyt pozytywne.

W przypadku kredytów dla przedsiębiorców można zaobserwować zaostrzenie kryteriów polityki kredytowej, zwłaszcza w przypadku sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Banki podniosły marżę kredytową, wymagania dotyczące zabezpieczenia kredytów oraz pozaodsetkowe koszty kredytu. Obniżyły także maksymalną kwotę kredytu i skróciły maksymalny okres kredytowania. Wystąpił spadek popytu. Analitycy wierzą jednak, że niedługo banki zrezygnują z tak restrykcyjnych zasad, a zainteresowanie kredytami wzrośnie.

Silne zaostrzenie warunków mogą odczuć także klienci zainteresowani kredytami mieszkaniowymi i konsumpcyjnymi. Tutaj również autorzy zakładają, że sytuacja w końcu się odwróci, choć nie brakuje w tym dozy sceptycyzmu - nie gasną obawy o sytuację gospodarczą w Polsce, zwłaszcza, że wielu epidemiologów wskazuje na możliwe nadejście drugiej fali pandemii.

Co będzie dalej? Ankietowani przewidują wzrost popytu ze strony firm na niektóre produkty finansowe (zwłaszcza kredyty krótkoterminowe). Nie są jednak zgodni co do tego, jak zachowa się popyt na kredyty konsumpcyjne. Kolejne tygodnie pokażą, jaki będzie nowy trend.

Joanna Piwko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam