Najbardziej poszukiwane karty kredytowe w I półroczu 2011 r.

2011-08-03 09:46:57

Jakie karty kredytowe cieszyły się największym zainteresowaniem na rynku w pierwszym półroczu 2011 roku? Analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl przygotowali raport, z którego wynika, że użytkownicy tego portalu szukają kart o niskim koszcie przyznania i limicie do 5 tys. zł. Kolor i rodzaj „kredytówki” nie mają znaczenia.

W pierwszej połowie roku 2011 za pośrednictwem porównywarki finansowej Comperia.pl złożono prawie 150 tys. zapytań dotyczących kart kredytowych. O jakie pytano najczęściej? Przed złożeniem wniosku o kartę kredytową należy określić jej cechy, w ten sposób, by uniknąć w przyszłości nieprzyjemności związanych m.in. ze zbyt dużym zadłużeniem. Przyczyną takowego może stać się zbyt wysoki limit kredytowy na karcie, czy zbyt duża (jak dla domowego budżetu) opłata roczna.

Karta zwykła, złota czy platynowa?
 
Banki wydają różne typy kart kredytowych, a im zamożniejszy klient banku, tym na lepszą kartę może liczyć. Na pierwszy rzut oka karty łatwo rozróżnić po kolorach - istnieją srebrne, złote i platynowe. W rzeczywistości „kredytówki” różnią się wysokością: limitu kredytowego, opłaty rocznej, ale także wielkością zniżek, jakie oferuje większość banków posiadaczom danej karty kredytowej w wybranych punktach handlowych i usługowych.
 

karty kredytowe 2011

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Cenniejszy rodzaj karty kredytowej na ogół jest utożsamiany z jej większym prestiżem w oczach tych osób, z którymi styka się jej właściciel. Wiąże się to m.in. z programami rabatowymi oferowanymi posiadaczom kart danego rodzaju. Ale nie wszyscy zwracają na to uwagę.
 
Chcąc ocenić status majątkowy posiadacza karty, nie należy tym bardziej kierować się wrażeniami wzrokowymi - sam kolor karty może być mylący. Mniejszy prestiż oznacza niższe opłaty, ale także niższą wysokość środków dostępnych na karcie w ramach kredytu.
 
Ogólna typologia kart kredytowych
Rodzaj karty kredytowej
Średnia opłata za wydanie karty
Średnie oprocentowanie kredytu w karcie
Prestiż
zwykła*
40,55 zł
19,47%
*
srebrna
40,00 zł
20,27%
**
złota
137,35 zł
19,43%
***
platynowa
393,96 zł
17,65%
****
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Za pośrednictwem serwisu Comperia.pl użytkownicy szukają najczęściej kart zwykłych lub zaznaczają opcję pokazania wszystkich kart, tak by móc porównać wysokość opłat i oprocentowania w różnych ich typach jednocześnie. Takie zapytania stanowią w sumie ok. 70 proc. wszystkich.

Jednakże karty zwykłe nie oferują posiadaczom dużego limitu kredytowego, ale ten i tak jest uzależniony głównie od zarobków. Charakteryzują się za to niskimi opłatami, a niektóre z nich są nawet z tych ostatnich zwolnione. Na tej podstawie można wysnuć wniosek, że Polacy na ogół szukają kart kredytowych umożliwiających im uzyskanie dodatkowych środków raczej w sytuacjach awaryjnych, gdyż potrzebują zazwyczaj niewielkiej kwoty, którą są w stanie spłacić w ramach okresu bezodsetkowego.

 
Powyższy wniosek zdaje się znajdować potwierdzenie także w fakcie mówiącym o tym, jakich to  limitów kredytowych na swojej karcie oczekują użytkownicy serwisu Comperia.pl. Drugą najczęściej wybieraną opcją są „wszystkie karty”. Taką opcję wybierają najczęściej klienci mający wyższą zdolność kredytową, ale pragnący porównać karty droższe z tymi tańszymi.

karty kredytowe 2011

 

 

 

 
 
Zdecydowana większość - ok. 70 proc użytkowników szuka karty z limitem w granicach 3 - 5 tys. zł. Pozostałe przedziały limitów są wybierane mniej więcej z równą częstością (ok. 3-6 proc.), oprócz przedziałów skrajnych. Dane porównywarki finansowej Comperia.pl pokazują, że mało kto jest zainteresowany kartą kredytową z limitem mniejszym niż tysiąc złotych, a także wyższym niż 60 tys.
 
Mała liczba zapytań obejmujących karty z tej drugiej kategorii może być tłumaczona tym, że karty o tak wysokim limicie kredytowym są zazwyczaj przez banki oferowane jedynie najlepszym klientom. W tym wypadku to raczej bank szuka osoby, której mógłby zaoferować kartę, a nie na odwrót.
 
Znając już preferencje użytkowników porównywarki finansowej Comperia.pl, warto jeszcze zwrócić uwagę na to, jakimi priorytetami kierują się przy ich wyborze. Dla niektórych liczy się wysokość oprocentowania na karcie, gdyż wiedzą, że zebranie środków na spłatę kredytu może im zająć więcej czasu niż owe niespełna dwa miesiące, znane jako „grace period”.
 
Druga grupa czytelników, sortując oferty banków mają na uwadze jak najdłuższy okres bezodsetkowy, tak by mieć jak najwięcej czasu na zebranie środków potrzebnych do spłaty zadłużenia w terminie.
 
Trzecia natomiast preferuje jak najniższą opłatę roczną za kartę oraz niski koszt wydania karty. Niestety nie można mieć wszystkiego naraz, a racjonalny wybór powinien zależeć od sytuacji finansowej osoby wnioskującej o kartę.
 

karty kredytowe 2011

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pod tym względem zapytania użytkowników portalu Comperia.pl rozkładają się bardziej równomiernie niż w pozostałych przypadkach. Dla największej liczby osób najważniejsza jest jednak wysokość opłaty za wydanie karty. Takie osoby nie mają zazwyczaj problemów z comiesięczną spłatą zadłużenia, nie potrzebują dodatkowych dni na spłatę, czy niskiego oprocentowania. Wystarczy, aby karta nie była zbyt droga.
 
Maciej Łukowski
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam