Kredyt dla młodych małżeństw - wnioskujcie o dopłaty!

2009-09-22 08:57:35

Zakładanie rodziny to poważna decyzja, również w kwestii finansów. Młode małżeństwo myśląc o pierwszym mieszkaniu lub domu powinno wybrać jak najlepszą ofertę i skorzystać z każdej możliwości zmniejszenia ewentualnych kosztów. Rodzina na swoim, coraz popularniejszy program rządowych dopłat, daje tę możliwość. Kredyt dla młodych małżeństw może być tańszy niż standardowe oferty.

Standardowe kredyty hipoteczne są w ostatnich miesiącach nie tylko trudno dostępne ze względu na ogranicza, jakie wprowadziły banki, ale również ze względu na ich wysoką cenę. Marże za kredyty złotowe, nawet jeśli są obniżone dzięki promocjom bądź w ofertach cross-selling, to i tak w zestawieniu z wysokim wskaźnikiem WIBOR dadzą nam wysokie oprocentowanie kredytu. Z kolei kredyty denominowane w obcych walutach nie są już tak dostępne jak przed rokiem. Liczy się oczywiście zdolność kredytowa i to, ile jesteśmy w stanie zapłacić za kredyt Jednak szukając oszczędności, szansą dla młodych małżeństw jest głównie program rządowych dopłat.

Młoda rodzina na swoim
Sam program rządowych dopłat nie jest nowością na rynku ofert bankowych, jednak zmiany, jakie zostały wprowadzone z początkiem 2009 roku przyczyniły się do olbrzymiego skoku popularności.  Zwiększono limity cen za metr kwadratowy mieszkań i domów, kwalifikujących się do przyznania dopłat, dla poszczególnych województw. Wyższe limity spowodowały znaczne zwiększenie ilości dostępnych mieszkań, a klienci wyczuli dobrą okazję do zaoszczędzenia pieniędzy. Kolejne miesiące przynosiły nowe rekordy popularności, a do programu dołączało coraz więcej banków. Obecnie młodzi kredytobiorcy mają w czym wybierać. Swoje oferty reklamuje już kilkanaście instytucji finansowych. Bank Zachodni WBK oraz Eurobank to najnowsi gracze na polu kredytów w programie Rodzina na swoim.

Sprawdź najlepsze kredyty hipoteczne!

Skarb Państwa funduje

Budżet państwa przez pierwsze 8 lat dopłaca do części miesięcznej raty. Z godnie z ustawą wartość dopłaty wylicza się na podstawie stopy referencyjnej (średnia arytmetyczna trzymiesięcznej stopy WIBOR z trzech miesięcy) powiększonej o 2 pkt. proc. Tak obliczony wskaźnik, ogłoszony na przykład w pierwszym kwartale 2009 roku, obowiązuje w drugim kwartale. Państwo dopłaca do połowy części odsetkowej raty kredytu wyliczonej na podstawie tak skonstruowanego oprocentowania. O kredyty mogą ubiegać się osoby samotnie wychowujące dzieci oraz małżeństwa. Wprawdzie ubiegający się o kredyty z dopłatami mają identycznie badana zdolność kredytową, jednak gra jest warta świeczki – szczęśliwi kredytobiorcy zapłacą o kilkaset złotych mniej przez... 96 miesięcy.

8 lat oszczędności
Zakwalifikowanie do programu rządowych dopłat daje możliwość oszczędzania przez pierwszych 8 lat spłaty kredytu. Rata znacznie pomniejszona, dzięki dofinansowaniu Skarbu Państwa pozwala chociażby na odkładanie potencjalnie przeznaczonych na kredyt środków, na lokatę bądź fundusze. Można je także przeznaczyć na bieżące potrzeby. Ostatecznie rata wróci do normy dopiero po 8 latach. Zakładając dzisiejszy wskaźnik WIBOR oraz średnią marżę, kredyt już bez wsparcia Państwa może okazać się znacznym obciążeniem. Warto już na kilka miesięcy przed końcem okresu 8 lat dopłat sprawdzić jak wyglądają konkurencyjne oferty kredytów hipotecznych. Zmiana na inny kredyt może okazać się opłacalnym posunięciem, chociaż trudno dziś przewidzieć, na ile korzystne będą oferty kredytów w... 2017 roku.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl