Karty kredytowe online

2009-05-19 00:00:00

W tym tygodniu Comperia pomoże odpowiedzieć na pytanie: czy w banku możemy kupić jakiekolwiek produkty online? Jeśli tak, podpowiemy jak to zrobić i sprawdzimy czy w rzeczywistości proces można nazwać wnioskowaniem online i co to tak właściwie znaczy. Zaczynamy tydzień z produktami bankowymi online.

W pierwszym odcinku sprawdzamy karty kredytowe. Zbliża się okres wakacyjnych wyjazdów. W podróży karta kredytowa, która jest akceptowana w różnych zakątkach świata, może być nieocenionym źródłem gotówki. Przypomnijmy, karta kredytowa to środek płatniczy, który wydawany jest wraz z oddzielnym limitem kredytowym niepowiązanym z rachunkiem osobistym. Karta kredytowa pozwala na dokonywanie transakcji bezgotówkowych w kraju i za granicą (bez dodatkowych opłat) oraz wypłat z bankomatu (te transakcje obciążone są zwykle prowizjami).

Karta kredytowa to kredyt w poczekalni. Bank przyznaje limit kredytowy, który możemy, ale nie musimy wykorzystać. Co więcej, jeśli zapłacimy kartą kredytową w sklepie czy w restauracji, nie oznacza to, że już następnego dnia płacimy odsetki od kredytu. Każda karta kredytowa posiada tzw. grace period (okres bezodsetkowy), w czasie którego nie płacimy odsetek od wykorzystanego limitu. Jeśli w tym czasie spłacimy wykorzystany kredyt, możemy korzystać z bezpłatnego lub prawie bezpłatnego kredytu przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dni.

Czy w dobie dominacji Internetu możemy wejść w posiadanie karty bez wychodzenia z domu? To możliwe. Inną kwestią jest to, czy aby uzyskać kartę musimy udać się do banku czy też wszystko, łącznie z umową o kartę, możemy załatwić siedząc przed komputerem.

W każdym banku można wnioskować o kartę kredytową bez posiadania konta osobistego (dotyczy to zarówno procedury online, jak i tradycyjnego wniosku o kartę w oddziale banku). Oczywiście posiadanie konta i historii w danym banku pomaga szybciej i sprawniej uzyskać kartę kredytową. Banki coraz częściej przygotowują dla swoich stałych klientów konkretne oferty, bazując na historii współpracy w ramach innych produktów bankowych (takie oferty posiada np. Millennium, BZ WBK). Nie zawsze jednak posiadanie konta umożliwia złożenie wniosku o kartę bez odwiedzania oddziału.

Są banki, np. AIG Bank, DnB Nord czy Bank BGŻ, w których w żadnym przypadku nie można złożyć wniosku o kartę przez Internet. Ale takie przypadku należą do rzadkości i zapewne szybko zostaną zmienione. Z kolei inne banki, np. w ING Bank, Deutsche Bank PBC, umożliwiają złożenie wniosku przez Internet, ale cała procedura musi domknąć się w oddziale banku (ING Bank), albo w obecności pracownika banku, który może przyjechać do naszego domu (Deutsche Bank PBC).

Z informacji przedstawionych przez banki wynika, że najprostsze procedury wnioskowania o kartę kredytową stosują Toyota Bank, Bank Millennium, MultiBank, GE Money Bank oraz Bank Zachodni WBK. Ciekawie zapowiada się również proces wnioskowania o kartę kredytową online w Alior Banku, ale jeszcze nie został wdrożony.

Szybka, internetowa procedura przyznania karty nie powinna być głównym kryterium wyboru karty. Ważniejsze wydają się parametry karty, np. oprocentowanie, długość okresu bezodsetkowego, koszt użytkowania. Wyrobienie karty w sposób tradycyjny może opłacić się później, kiedy zaczniemy z niej korzystać. A to przecież najważniejsze. Łatwe uzyskanie karty nie musi oznaczać, że będzie tanie.

Porównaj karty kredytowe


Procedura składania wniosku o kartę kredytową

Bank

Czy można złożyć wniosek online bez konieczności posiadania konta? Jaki jest maksymalny limit karty przyznawanej w tym trybie?

Banki, w których cały proces otrzymania karty można zakończyć bez wychodzenia z domu: 
Bank MillenniumKlient nie musi posiadać rachunku w banku, aby mógł wnioskować o kartę. Klient może złożyć wniosek o kartę przez internet lub przez telefon. Umowa jest dostarczana kurierem, podpisanie umowy przy kurierze (identyfikacja osoby ubiegającej się o kartę na podstawie dokumentu tożsamości), kurier dostarcza podpisaną umowę do banku, następuje weryfikacja dokumentów i po ich zaakceptowaniu karta kredytowa wysyłana jest do klienta pocztą.
BZ WBKTak, można wnioskować o kartę kredytową online bez konieczności posiadania konta. Klient może zadzwonić na dedykowany numer infolinii i wypełnia wniosek z doradcą przez telefon, po pozytywnej decyzji kredytowej, klient może podpisać umowę w oddziale lub przez kuriera. Maksymalna kwota limitu to 20-krotność dochodów miesięcznych, nie więcej niż 100 tys. zł. Klient może też złożyć formularz kontaktowy w Internecie. Na tej podstawie zadzwoni do niego pracownik call-center, a następnie jak powyżej. Inna opcja: klient wypełnia pełny e-wniosek w Internecie, oddzwania do niego pracownik jedynie w celu potwierdzenia wysłania wniosku, w tej ścieżce aktualnie klient może podpisać umowę jedynie przez kuriera. Maksymalna kwota limitu 20 tys. zł.
GE Money BankWszyscy klienci mogą wnioskować online o kartę kredytową, bez konieczności zakładania konta (bank nie ma w ofercie kont osobistych). Wniosek o kartę kredytową można wypełnić i wysłać przez Internet. Bank skontaktuje się z klientem telefonicznie, aby umówić się na spotkanie w celu podpisania umowy o kartę kredytową. Dla wygody klienta wszystkie formalności załatwiane są bez wizyty w banku. Maksymalny limit karty, o jaki może wnioskować klient, standardowo wynosi 20 tys. zł dla Autokarty, Karty Zakupowej i Karty Złotówka (nie jest zróżnicowany w zależności od sposobu wnioskowania).
MultiBankSkładając wniosek online klient decyduje, czy chce, by dokumenty dostarczył mobilny agent, czy woli spotkać się z doradcą w placówce. Po dopełnieniu formalności, decyzję może otrzymać na wskazany adres e-mail. Jeśli dokumenty podpisywał w domu, kartę i podpisaną przez bank umowę otrzyma pocztą. Maksymalne limity kart dla wniosków online są takie same jak dla wniosków składanych drogą tradycyjną.

Toyota Bank

Tak. Wniosek składany jest online, następnie bank przyznaje limit kredytowy (limit jest ustalany indywidualnie), umowa podpisywana jest w obecności kuriera. Po odesłaniu podpisanej umowy karta kredytowa wysyłana jest na adres klienta.
Deutsche Bank PBCMożna wnioskować o kartę kredytową bez konieczności posiadania konta. Po wysłaniu wniosku ze strony internetowej doradca kontaktuje się z klientem, przyjeżdża do niego i wypełnia z nim wniosek o wydanie karty. Klient podpisuje umowę o kartę kredytową w momencie składania wniosku. Karta, po podjęciu przez bank pozytywnej decyzji kredytowej, zostaje przesłana do klienta pocztą.
mBank Wniosek o kartę można złożyć przez internet. Kartę dostarcza do domu kurier wraz z umową, ale w momencie podpisania umowy o kartę automatycznie zakładane jest również konto osobiste, niezbędne do obsługi karty. 
Banki, w których otrzymanie karty jest związane z koniecznością odwiedzenia placówki banku 

AIG Bank

Można złożyć wniosek o kartę kredytową bez konieczności posiadania konta osobistego, ale nie ma możliwości wnioskowania o kartę kredytową online.

Alior Bank

Wniosek o kartę kredytową można złożyć bez konieczności posiadania konta w banku. Możliwość złożenia wniosku o kartę kredytową online – Internet oraz infolinię, będzie dostępna w najbliższych tygodniach. Klienci będą mieli możliwość złożenia wniosku o każdą z kart kredytowych znajdującą się w ofercie banku – a więc o kartę z limitem do 80 tys. zł. Umowa podpisywana jest w oddziale banku wybranym przez klienta.

Bank BGŻNie ma konieczności posiadania rachunku przy wnioskowaniu o kartę kredytową. Nie ma jednak możliwości  złożenia wniosku o kartę kredytową Internet.
DnB NordRachunek nie jest wymagany do posiadania karty kredytowej. Nie ma możliwości złożenia wniosku online.
Dominet BankWniosek o kartę kredytową można złożyć bez konieczności posiadania konta w banku. Można wnioskować o kredyt poprzez strony www i infolinię, jednak nie można przez elektroniczne kanały dostępu. Nie ma również konieczności posiadania konta w banku. Klient wypełnia wniosek kredytowy podając szczegółowe dane. Po analizie otrzymanego wniosku, jeśli decyzja jest pozytywna, pracownik call center kontaktuje się z klientem i przedstawia mu wstępna ofertę. Następnie klient zapraszany jest do placówki w celu podpisania umowy kredytowej. Maksymalna kwota takiego kredytu to 75 tys. zł.

Eurobank

Można wnioskować o kartę kredytową bez konieczności posiadania konta. Nie można złożyć wniosku o kartę kredytową przez internet. Aktualnie klient może złożyć wniosek przez telefon, wystarczy zadzwonić na infolinię lub wysłać SMS. Następnie przy współudziale firmy kurierskiej następuje kompletowanie dokumentacji i podpisanie umowy o kartę kredytową w domu klienta. Taka obsługa jest możliwa jedynie w przypadku karty EKO. Pozostałe karty dostępne są w placówkach Eurobanku. Maksymalny limit to 10 tys. zł.

Getin BankMożna wnioskować o kartę kredytową bez konieczności posiadania konta, ale cały proces nie przebiega online. Klient może zostawić dane w formularzu składanym przez Internet, na podstawie których następuje kontakt z klientem i umówienie spotkania. Podczas spotkania są zbierane dodatkowe informacje, niezbędne do wyznaczenia limitu karty. Procesowanie wniosku wygląda identycznie jak w przypadku standardowego kontaktu klienta z bankiem.
ING BankMożna wnioskować o kartę kredytową bez konieczności posiadania konta, ale cały proces nie przebiega online.
Bank wymaga zgłoszenia się do oddziału banku w celu zawarcia (podpisania) umowy kredytowej.
Proces:
1. Na stronie banku znajduje się elektroniczny wniosek kredytowy (formularz), który trzeba wypełnić.
2. Pracownik banku oddzwania do klienta o wskazanej we wniosku dacie/godzinie, potwierdza złożenie wniosku.
3. Weryfikacja wniosku w banku, podjęcie wstępnej decyzji kredytowej.
4. Pracownik banku oddzwania, przekazuje informacje o decyzji kredytowej oraz dokumentach, jeżeli są wymagane, umawia się na termin (data/godzina) zawarcia umowy kredytowej.
5. Klient zgłasza się do banku, zawiera umowę kredytową.
6. Bank przesyła do klienta nieaktywną kartę kredytową. Klient aktywuje kartę kredytową telefonicznie.

Invest-Bank

Wniosek o kartę kredytową można złożyć bez konieczności posiadania konta w banku, ale nie ma możliwości wnioskowania o kartę kredytową online.

Pekao S.A.Można wypełnić formularz kontaktu na stronach korporacyjnych banku. Klient zaznacza, który produkt go interesuje, i pracownik kontaktuje się, aby dopełnić formalności.

PKO BP

Wniosek o kartę kredytową można złożyć bez konieczności posiadania konta w banku, ale nie ma możliwości wnioskowania o kartę kredytową online.

  

Raiffeisen Bank

Klient może posiadać kartę kredytową bez posiadania konta w banku, ale nie ma możliwości wnioskowania o kartę kredytową online.

 

Karol Wilczko
Comperia.pl 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam